Ustawienia dźwięku, obrazu, pilot zdalnego sterowania

 Na początku zajmijmy się obrazem oraz odtwarzaniem plików. W moim przypadku Minix X8 podłączony za pomocą przewodu HDMI do smart TV, kabel SPDif do kina domowego 5.1. Kodi 16 alpha.

W ustawieniach systemu wchodzimy w sekcję Wideo następnie Otwarzanie. Tutaj możemy zmienić proporcje naszego obrazu przy wideo 4/3. Proponuję aby wideo w formacie 4/3 było wyświetlane jako 16/9, np. TVP INFO.

Przejdźmy teraz do Listy plików, tutaj dobrym rozwiązaniem jest aby po naciśnięciu przycisku OK na pilocie, nasze pliki nie otwierały się automatycznie. Zaznaczmy zatem Domyślna opcja po wybraniu – Wybierz. Teraz po zatwierdzeniu pliku mamy dostęp do informacji czy zarządzania plikiem.

Najważniejszą rzeczą jaką dokonamy w ustawieniach wideo jest Akceleracja. Tutaj koniecznie odznaczamy Dopuszczaj akcelerację sprzętową - amcodec, dokładnie tak jak na zdjęciu poniżej:

 

 

Zaznaczenie akceleracji amcodec objawia się różnymi dolegliwościami. W moim przypadku był to czarny ekran po uruchomieniu filmu czy też ziarno w okienkach utworzonych zakładek.

 

  Ustawienia dźwięku sprowadza się do kilku prostych czynności przeprowadzonych w sekcji System. Przejdźmy zatem do System/Ustawienia/System/Odtwarzanie dźwięku.

Wielu użytkowników Kodi „przejechało się „ na ustawieniach liczby kanałów i miksowania stereo w górę. Ustawienia te dotyczą tylko wyjść analogowych, zatem nie znajdują zastosowani przy dźwięku przesyłanym za pośrednictwem HDMI, SPDiF. Co za tym idzie: w prostej rzeczy dźwiek jest blokowany, więc finalnie nie ma odbioru, nie usłyszymy nic.

 

 

Jak więc cieszyć się dookolnym dźwiękiem DD w Android Boxach podłączonych do Kina Domowego ?

Nic prostrzego jak zostawić opcję 2.0 i „puste” miksowanie stereo w górę, następnie zaznaczyć Przekazuj do urządzenia odbiorczego, koniecznie zaznaczając Transkoduj do DD (AC3) 

 


 

 

  Ciekawostką jest oficjalny pilot zdalnego sterowania Kore  (android) dostępny z Google Play:

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.xbmc.kore

Chociaż specjalnie nie znajduję sensu zastosowania tego „wirualnego” pilota do sterowania Kodi w Android Box (wszak mamy piloty fizyczne), to na pewno będzie przydatny przy współpracy z PC bądź innymi urządzeniami bezpośrednio nie podpiętymi do TV.

Przejdźmy do kofiguracji Kodi na urządzeniu: System/Ustawienia/Usługi (w kodi 16 Sieć)

W sekcji Ogólne ustawiamy Nazwa urządzenia, np. Kodi Asus

W sekcji Zdalne sterowanie zaznaczamy Zezwalaj lokalnym programom na sterowanie działaniem

I najważniejsza sekcja Serwer WWW zaznaczamy Zezwalaj na zdalne sterowanie przez HTTP, następnie Port: 8080, Użytkownik: kodi i na końcu ustalmy sobie Hasło: np. 123 wszystko tak jak poniżej:

 

 

Po poprawnym skonfigurowaniu kodi na urządzeniu możemy przejść do naszego pilota na smarfonie. Tutaj należy zaznaczyć, że gdyby piltot Kore (jak ktoś woli inny, np.Yatse) działał poprawnie, smartfon musi być podłączony do tej samej sieci Wi-Fi co nasze urządzenie Kodi.

Po uruchomieniu aplikacji i kliknięciu następny Kore wyszukuje dostępne urządzenia w sieci. Może się zdarzyć, że urządzenia te nie zostaną odnalezione, więc wpisujemy konfigurację ręcznie. Podajemy taką samą nazwę urządzenia, wartość portu, nazwę użytkownika i hasło jak na urządzeniu. Musimy też wpisać IP naszego urządzenia w miejsce Address. IP Kodi znajdziemy w System/O systemie/Podsumowanie.

Podajemy tylko te dane, zatwierdzamy i cieszymy się zdalnym sterowaniem.

 

Zaznaczę, że nigdy nie ma problemu z odnajdywaniem urządzenia, gdy te do sieci (router) jest bezpośrednio podpięte kablem Ethernet, oczywiście w tym przypadku wpisujemy również nazwę użytkownika i hasło. W przypadku wielu urządzeń podłączonych przez Wi-Fi i kolejności działań urządzeń adres IP może ulec zmianie.

 

Życzę miłej edukacji.

Podziel się tym artykułem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
#1 | muchor dnia marca 20 2017 13:29:51
Jeżeli adres IP przydzielany przez WiFi ulega zmianie, to trzeba zwyczajnie wejść na router i przydzielić stały adres danemu urządzeniu - trzeba tylko znaleźć jego identyfikator ethernetowy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Zamknij
Logowanie
Nazwa użytkownika
Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Kliknij tutaj żeby się zarejestrować.

Zapomniałeś hasła?
Kliknij tutaj żeby otrzymać nowe.
Aktualne projekty
mTVGuide
Ukończone: 100%

Aktualizacja: 15.07.2022
Szukaj
Ostatnie artykuły
  Instrukcja obsługi
  A95X F3 Air II - rec...
  A95X F3 Air II - rec...
  Pojedynek najmocniej...
  Hakii Action - słuc...
  Tronsmart Element Me...
  Havit D006 Computer ...
  Tronsmart Element T2...
  Hakii Travel - głos...
  Hakii Mars - poręcz...
Statystyki
Online

Gości: 1
Użytkowników: 0
Statystyki rejestracji

Dzisiaj: 0
Wczoraj: 0
W tym tygodniu: 1
W poprzednim tygodniu: 1
W tym miesiącu: 7
W poprzednim miesiącu: 19
W tym roku: 63

Zarejestrowanych: 30902

Najnowszy: karolisia27