Wiadomości
KRRiT wystraszyła się gigantycznej kary nałożonej na TVN24. "Banda idiotów"
Newsy

Popłoch w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Decyzję rada krytykuje nie tylko świat, ale także sam prezes PiS. Z kolei Rada jest gotowa spotkać się z przedstawicielami TVN, i radzi stacji jak odwołać się od decyzji.
Od kilku dni nie milkną echa kary nałożonej przez KRRIT na TVN24 gigantycznej kary prawie 1,5 mln zł za relacje grudniowych wydarzeń w Sejmie. W ocenie KRRiT, telewizja TVN24 miała naruszyć ustawę o radiofonii i telewizji poprzez "propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu". Karę dla TVN24 od kilku dni ostro krytykują nie tylko polskie i światowe media, ale także różne organizacje. Helsińska Fundacja Praw Człowieka podkreśla, że działanie KRRiT stanowi poważną ingerencję w wolność słowa. Z kolei Towarzystwo Dziennikarskie podkreśla, że ostatnie działania KRRIT to nowa jakość w walce władzy państwowej z krytycznymi wobec niej mediami i ostrzega, że kolejnym krokiem będzie odbieranie koncesji.

Sprawą zainteresowała się także amerykańska dyplomacja, która w oświadczeniu krytycznie oceniła nałożenie kary na TVN24. Amerykanie przypomnieli, że "wolne i niezależne media są jednym z głównych filarów demokratycznego państwa". W ich ocenie, decyzja KRRiT "zdaje się podkopywać i ingerować w wolność mediów w Polsce, kraju, który jest naszym bliskim sojusznikiem". Z kolei KRRiT odpowiedziała Amerykanom, że... 1,5 mln zł to "niska kara nie może w żaden sposób wpłynąć na sytuację finansową nadawcy". Dodając, że kara "ma być jednak czytelnym sygnałem, by działał w poczuciu odpowiedzialności za słowo". Z kolei wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego stwierdził, że "karanie prywatnej telewizji za relacjonowanie protestów w parlamencie jest absolutnie nieakceptowalne"

Okazuje się, że skala krytyki Polski przerosła samą partię rządzącą. Jak podaje Wirtualna Polska, na KRRiT wściekły był sam prezes PiS Jarosław Kaczyński, który "chciał natychmiast ich wszystkich odwołać". - Banda idiotów. I jeszcze ta ekspert od szklanej kuli. Ale to wszystko na własne życzenie, bo właśnie takich ludzi wybrali do Rady. Morawiecki nie jest zadowolony, bo TVN to kapitał amerykański - miał powiedzieć jeden ze współpracowników nowego premiera Morawieckiego. Sam premier musiał się tłumaczyć z decyzji KRRiT w Brukseli przekonując, że "wolne media są ogromną wartością", polski rząd chce, by "było jak najwięcej wolnych mediów, nawet jeżeli one są stronnicze czy bardzo stronnicze".

Czuć przerażenie tym, co zrobili. Od poniedziałku nie milkną głosy, że to skandal - mówi z kolei Gazecie Wyborczej jeden z pracowników KRRIT. - Teraz w KRRiT modlą się, by stacja się odwołała, a sąd przyznał jej rację - dodaje.

Swojej decyzji wystarczyła się sama KRRiT. Niestety Rada sama nie może cofnąć kary, ale w kolejnym oświadczeniu radzi telewizji TVN co ma uczynić, by odwołać się od kary. Rada podkreśla, że na tym etapie procedury sadowej polskie prawo przewiduje również instytucję ugody. Natomiast w przypadku braku ugody, po wyroku Sądu Okręgowego, strona niezadowolona z rozstrzygnięcia może odwołać się do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Ostatnią instancją odwoławczą może być skarga kasacyjna złożona do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Spółka może również złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Pojawiają się także głosy, że KRRiT jest gotowa spotkać się z władzami TVN.

Przypomnijmy, że telewizja TVN w wydanym oświadczeniu odrzuca oskarżenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przeciwko TVN24 i zapowiada, że złoży apelację od decyzji nakładającej na spółkę karę za obsługę wydarzeń w Sejmie i pod Sejmem RP w grudniu 2016. TVN24 uważa, że oskarżenia sformułowane przez KRRiT opierają się na skrajnie nieobiektywnym i niestarannym raporcie sporządzonym na zlecenie Rady przez osobę związaną z telewizją Trwam i Wyższą Szkołą Kultury Medialnej w Toruniu. W ocenie TVN nałożona kara jest bezpodstawna. Spółka TVN, po zapoznaniu się z treścią decyzji KRRiT, odwoła się do Sądu Okręgowego w Warszawie.

 

media2

Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Zamknij
Logowanie
Nazwa użytkownika
Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Kliknij tutaj żeby się zarejestrować.

Zapomniałeś hasła?
Kliknij tutaj żeby otrzymać nowe.
Aktualne projekty
mTVGuide
Ukończone: 100%

Aktualizacja: 15.07.2022
Szukaj
Ostatnie artykuły
  Instrukcja obsługi
  A95X F3 Air II - rec...
  A95X F3 Air II - rec...
  Pojedynek najmocniej...
  Hakii Action - słuc...
  Tronsmart Element Me...
  Havit D006 Computer ...
  Tronsmart Element T2...
  Hakii Travel - głos...
  Hakii Mars - poręcz...
Statystyki
Online

Gości: 1
Użytkowników: 0
Statystyki rejestracji

Dzisiaj: 0
Wczoraj: 0
W tym tygodniu: 0
W poprzednim tygodniu: 0
W tym miesiącu: 0
W poprzednim miesiącu: 6
W tym roku: 69

Zarejestrowanych: 30908

Najnowszy: mateo081200