Wiadomości
Owsiak składa skargę na działania TVP. Będzie kara KRRiT?
Newsy

 

Wczoraj KRRiT poinformowała o wysokiej karze dla TVN24. Dziś Jerzy Owsiak składa skargę na Telewizję Polską, która wbrew swojej "emisyjności", pod rządami Jacka Kurskiego unika informowania o WOŚP.
Jurek Owsiak
"W związku z ukaraniem Spółki TVN SA za sposób relacjonowania w programie TVN24 wydarzeń w Sejmie RP i pod Sejmem RP w dniach 16 - 18 grudnia 2016 r. a przez to naruszenie "artykułu 18 ust. 1 i 3 ustawy o radiofonii i telewizji poprzez propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu", niniejszym wnoszę skargę na działania Telewizji Polskiej S.A., która w 2017 roku nie podała żadnych informacji na temat już nie tylko ogólnopolskiego, ale ogólnoświatowego 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy" - napisał na Facebooku Jerzy Owsiak

Jak wylicza Owsiak, w ciągu ostatnich 26 lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy za blisko 825 milionów złotych kupiła prawie 45 tys. urządzeń medycznych, które pracują w niemal wszystkich polskich szpitalach. "Bezprecedensowe wymazanie serduszka z kurtki jednego z rozmówców w trakcie rozmowy emitowanej w programach informacyjnych TVP było dla milionów Polaków wspierających Orkiestrę na całym świecie czynem absolutnie niezrozumiałym i dyskredytującym ćwierć wieku niezwykłych działań społecznych. W ciągu tego roku "Wiadomości" ani razu nie poinformowały Polaków o efektach zbiórki, chociaż Pan Prezes Jacek Kurski w liście do Fundacji z dnia 19.10.2016 obiecał: Telewizja Polska S.A. nie uchyli się od informowania o przebiegu i rezultacie corocznej zbiórki Orkiestry na swoich antenach" - wylicza główny dyrygent WOŚP.

"Brak informacji o działalności Fundacji WOŚP, a także wymazywanie naszego symbolu to, moim zdaniem, zaplanowany i z wielką rzetelnością realizowany cel zadanie dyskredytowania pracy Fundacji. Kolejnym przykładem potwierdzającym taką właśnie intencję TVP było unikanie informacji o organizowanym przez Fundację WOŚP festiwalu Przystanek Woodstock. Festiwal od lat otrzymuje bardzo dobre opinie służb profesjonalnych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo - policji, straży pożarnej, a także gospodarzy województwa lubuskiego - m.in. Urzędu Marszałkowskiego. (...) Jedyną wiadomością, która ukazała się na temat ostatniej edycji festiwalu w Telewizji Polskiej był komentarz do niechlujnie, czyli źle przetłumaczonego artykułu z Daily Star, w którym komentarzu TVP usiłowała wmówić telewidzom, że był to "najobskurniejszy festiwal świata" - dodaje Owsiak.

Szef WOŚP podkreśla także, że działalność TVP wobec WOŚP to nie jedyny przykład na stronniczość przekazu Telewizji Polskiej. "Bliskie działaniom Fundacji jest środowisko medyczne, dlatego z ogromną dezaprobatą przyjęliśmy również wiadomości przekazywane na antenach TVP a dotyczące strajku rezydentów. Poruszyła nas nieprawdziwa wiadomość o jednej ze strajkujących osób sugerująca, że podróżuje po świecie i ma lekki stosunek do swoich zawodowych obowiązków. Okazało się, że wyjazdy te były związane z uczestnictwem w misjach pomocowych m.in w Kurdystanie i Tanzanii. To jeden z wielu przykładów nierzetelnych informacji związanych z medycyną, którą na co dzień zajmuje się WOŚP" - wylicza dalej Owsiak.

Jerzy Owsiak, który od lat rzetelnie płaci abonament RTV, przypomniał także, że zgodnie z ustawą medialną publiczna radiofonia i telewizja ma realizować misję publiczną, oferując zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu. 

"Stoję na stanowisku, iż informowanie społeczeństwa przez nadawcę publicznego jakim jest Telewizja Polska S.A. o działalności Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, w tym w szczególności o Finale WOŚP jest realizacją misji publicznej, co stanowi w świetle przepisów powyższej ustawy obowiązek publicznej telewizji. Dodatkowo zgodnie art. 23a ustawy Radiofonii i Telewizji Jednostki publicznej radiofonii i telewizji stwarzają organizacjom pożytku publicznego (jaką jest Fundacja WOŚP), o których mowa w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, możliwość nieodpłatnego informowania o prowadzonej przez te organizacje działalności nieodpłatnej. Biorąc pod uwagę powyższe wnoszę skargę na działania Telewizji Polskiej S.A., które polegają na nieinformowaniu polskiego społeczeństwa o działalności Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i wnoszę o podjęcie stosownych działań, na podstawie których Krajowa Radiofonii i Telewizji nakaże Telewizji Polskiej S.A. informowanie w swoich programach o działalności Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, w tym o 26 Finale WOŚP, który odbędzie się w dniu 14 stycznia 2018 roku (jego celem będzie pozyskanie środków "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków"). Rozpatrując moją skargę proszę wziąć pod uwagę obowiązek równego traktowanie wszelkich nadawców przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Jednocześnie wnoszę o niezwłoczne poinformowanie o sposobie załatwienia mojej skargi i wniosku o podjęcie stosowanych działań wobec Telewizji Polskiej S.A." - kończy Jerzy Owsiak.

 

 

media2.pl

Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Zamknij
Logowanie
Nazwa użytkownika
Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Kliknij tutaj żeby się zarejestrować.

Zapomniałeś hasła?
Kliknij tutaj żeby otrzymać nowe.
Aktualne projekty
mTVGuide
Ukończone: 100%

Aktualizacja: 15.07.2022
Szukaj
Ostatnie artykuły
  Instrukcja obsługi
  A95X F3 Air II - rec...
  A95X F3 Air II - rec...
  Pojedynek najmocniej...
  Hakii Action - słuc...
  Tronsmart Element Me...
  Havit D006 Computer ...
  Tronsmart Element T2...
  Hakii Travel - głos...
  Hakii Mars - poręcz...
Statystyki
Online

Gości: 1
Użytkowników: 0
Statystyki rejestracji

Dzisiaj: 0
Wczoraj: 0
W tym tygodniu: 0
W poprzednim tygodniu: 1
W tym miesiącu: 6
W poprzednim miesiącu: 19
W tym roku: 62

Zarejestrowanych: 30901

Najnowszy: nilor75167