Alfawise BT-200

Marka Alfawise posiada w swojej ofercie liczne produkty, zaczynając od elektrycznych szczoteczek do zębów, robotów odkurzających, przez projektory, odtwarzacze Android-Box, głośniki, do kamer sportowych czy laptopów.
W moich rękach znalazł się ciekawy głośnik bezprzewodowy, który może posłużyć jako soundbar pod telewizor w salonie lub umilić grilla na świeżym powietrzu.

Specyfikacja

Liczba głośników: 4
Moc głośników: 5W każdy
SNR: 80 dB
Pasmo przenoszenia: 20Hz - 20KHz
Moc transmisji: 1,49 mW
Obudowa: plastikowa z metalową siatką
Wbudowana bateria: 2000 mAh / 3,7 V
Czas pracy na baterii: około 2,5 godziny
Czas ładowania barerii: 2-3 godziny
Standard bezprzewodowy: Bluetooth 4.1 (A2DP, AVRCP, HSP i HF)
Częstotliwość transmisji: 2,4 GHz
Odległość obsługi Bluetooth: 8-10 m
Złącza: ładowania Micro USB, audio jack 3,5 mm, audio chinch AV, slot na kartę Micro SD
Obsługa kart SD: do 32 GB
Pilot: na podczerwień, 8,4 x 3,8 cm, waga 18 gr, 21 przycisków, na baterię 2025 (dołączona)
Napięcie ładowania: DC 5V / 1A-2A
Wymiary: 55 x 5 x 5 cm
Waga: 630 gram
Dodatkowe: dioda powiadomień, 5 przycisków sterowania na obudowie
Zawartość opakowania: soundbar Alfawise BT-200, pilot, kabel USB, kabel jack 3,5 mm, instrukcja obsługi w języku angielskim


Co w pudełku

Zadrukowane, głownie biało-pomarańczowe, pudełko z tektury falistej wydaje się nie do końca zabezpieczać sam głośnik, w końcu paczka przemierzyła kilka tysięcy kilometrów i musiała przetrwać w tym czasie nie jeden przeładunek. Na szczęście producent przewidział, tę sytuację i po otwarciu opakowania ukazuje się otulony w mięciutką piankę głośnik, który ciasno spoczywa w kartonie. Samo pudło ma 58, na 8,5, na 8,5 cm i oprócz soundbaru zawiera jeszcze pilot, kable i prostą instrukcję w języku angielskim.

 

Kabel USB na Micro USB, który posłuży do zasilania i ładowania urządzenia ma 53 cm długości. Niestety producent nie dołączył zasilacza/ładowarki, ale są one dziś tak popularne i prawdopodobnie wychodzi z założenia, że każdy posiada takową w domu. Oczywiście urządzenie można podłączyć również bezpośrednio do portu USB w TV (głośnik włączy się wtedy razem z telewizorem), zasilić z komputera (wygodne gdy używamy go w biurze) czy nawet w plenerze, gdy doładujemy głośnik z powerbanku.

 

Drugi kabel to audio 3,5 mm jack na RCA x2 (chinch) i ma długość około 1 m.
Pilot umieszczony był w cienkiej torebce. Zasilany jest z bateri guzikowej 2025, która była już w nim umieszczona. Sam pilot jest lekki, tylko 14 gr. Ma długość 84 mm i szerokość 38 mm. Wyrażnie czuć wciskane guziki i używanie go znacznie umila obsługę soundbaru.


Soundbar

Sam głośnik po wyjęciu z pudełka i odklejeniu zabezpieczeń z folii, wydaje się wyglądać na tani. Wszystko za sprawą połyskującego plastiku i wystających rozmiaru śrub, które znajdują się z tyłu obudowy. Mimo tego w dotyku plastik wydaje się solidny, a sam głośnik wytrzymały.
Alfawise BT-200 ma 55 cm długości i 5 cm głębokości. Przednia część o wysokości 5 cm schodzi niżej, przez co głośniki skierowane są delikatnie ku górze. Przód składa się z błyszczącego panelu po środku, który kryje niewielką diodę powiadomień (pokazuje gdy głośnik jest włączony, miga podczas wyszukiwania bluetooth i po sparowaniu czy informuje o ładowaniu/rozładowaniu). Od panelu, aż do krawędzi ciągną się metalowe maskownice, które kryją 4 aktywne głośniki rozmieszczone bliżej boków urządzenia - po 2 na stronę.

Na górze znajduje się 5 klawiszy do obsługi (głośność, play/stop, wejście, wł./wył.). Jest tam też naklejka z logo Alfawise. Wygląda to trochę jak umieszczone w ostatniej chwili, zaś Alfawise nie jest producentem, a jedynie branduje ten głośnik OEM swoją marką - u mnie naklejka nie jest kompletna, brakuje kawałka litery A. Nie przeszkadza to w działaniu urządzenia, ale ze względów wizualnych, pewnie odkleję ją w przyszłości. Po bokach umieszczono pasywne tunele, które mają za zadanie wzmocnić odczucie basu wydobytego z soundbaru.

 

Tył to podstawowe złącza: zasilania (Micro USB), audio jack 3,5 mm, czytnik kart MicroSD oraz stereo RCA (chinch). Z tyłu widoczne jest również 6 śrub, które trzymają całą obudowę w całości. Producent nie postarał się, aby były one jakoś lepiej zamaskowane, przez co trochę psują spójną całość gładkiej obudowy.
Dół skrywa dwie podłużne gumowe nóżki przy bocznych krawędziach, które mają za zadanie utrzymać na miejscu urządzenie ważące tylko 630 gramów.

 

Według informacji, jakie udało mi się zdobyć, wnętrze obudowy pokryte jest gęstym materiałem, który ma pochłaniać dźwięk.

Jakość dźwięku

Przy tej cenie nie mamy co liczyć na jakość kinową dźwięku, trzeba o tym pamiętać. Głośność ogólna jest bardzo dobra, a dźwięk jak najbardziej w porządku. Przy typowym użytkowaniu, dźwięk jest czysty, a ilość basu wystarczająca. Głośnik jest odpowiedni do oglądania filmów i słuchania muzyki w domu, jak i na dworze. Dla osób lubiących mocny bass BT-200 będzie niewystarczający, jak pewnie większość jedno-elementowych soundbarów - tym osobą polecam kupno czegoś droższego z zewnętrznym subwooferem (patrz alternatywne propozycje poniżej). Nawet w najgłośniejszym ustawieniu nie słychać zbutniego przesterowania dźwięku, co nie zawsze zdarza się w takich konstrukcjach.
Gdy chcemy oglądać filmy z użyciem tego głośnika, to polecam użyć kabla 3,5 mm, ponieważ przy łączności bezprzewodowej Bluetooth, występuje pewne opóźnienie, które może przeszkadzać gdy dźwięk nie jest zsynchronizowany z obrazem. Przy słuchaniu muzyki problem ten jest praktycznie niezauważalny. W/g mojego odczucia opóźnienie to jest w granicach 300 ms. Krótko - w tym przedziale cenowym jakość dźwięku jest dobra, a może nawet zaskakująco dobra.

Funkcje

Alfawise BT-200 spodobał mi się, głównie ze względu na jego uniwersalność. Przy testowaniu sprawdziłem go w 3 najbardziej praktycznych użyciach.
Jako soundbar pod telewizorem, spełnia swoją funkcję. Podłączenie kablowe i zasilanie bezpośrednio z portu USB telewizora. Swoją stylistyką dobrze wkomponowuje się jako zestaw kina domowego. Jest zgrabny i wtapia się w otoczenie, a jakość dźwięku jest zauważalnie lepsza niż marne głośniki mojego TV. W/g zapewnień producenta głośnik można powiesić na ścianie, ale do pudełka nie dołożono żadnych dodatkowych elementów - dla sprawnego majsterkowicza to nie problem, ponieważ po odkręceniu bocznych śrubek na tyle urządzenia można dorobić własne mocowania. Osobiście posiadam również głośniki 5.1, które jednak włączone są sporadycznie, gdyż ich moc jest zwykle zbyt duża jak ma codzienne potrzeby. Tutaj BT-200 sprawdza się w sam raz, gdyż używanie go jest łatwe, a zmiana głośności i skala mocy wystarcza w zupełności do używania w ciągu dnia, jaki i na nocne seanse filmowe.

 

Do pracy w domu używam zwykle laptopa. Posiada on wbudowane głośniki, ale ich jakość dźwięku jest znacząco poniżej oczekiwań. Dlatego często przesiaduje w słuchawkach, ponieważ znacznie lepiej pracuje się przy ulubionej muzyce. Jednak na dłuższą metę i one są męczące, szczególnie w upalne dni. Sprawdziłem, więc czy BT-200 mogą zastąpić głośniki komputerowe. Do słuchania muzyki wystarczy połączeniu Bluetooth, które przebiegło bezproblemowo. Głośnik po włączeniu zaczyna szukać nadajnika Bluetooth, co sygnalizowane jest komunikatem głosowym w języku angielskim. Podłączenie kablem też nie sprawia żadnego problemu, ponieważ wyjście słuchawkowe to standard w komputerach przenośnych i stacjonarnych.

Dźwięk na biurku jest bardzo przyjemny, choć należy uwzględnić długość głośnika i rozmiar naszego biurka. U mnie sprawdził się umieszczony zaraz ze ekranem laptopa, choć częściowo zasłaniał bliższe membrany. Jeżeli mamy komputer stacjonarny i monitor, to miejsce pod monitorem powinien wypełnić z delikatnym zapasem.

 

Głośnik jest również bezprzewodowy, więc wybraliśmy się na mały spacer. Telefon w kieszeń, głośnik w dłoń i muzyka jest zawsze przy nas.
Trochę duży jak na głośnik przenośny i przy spakowaniu w plecak może trochę wystawać, ale ma swoje zalety. 4 wbudowane aktywne głośniki dają radę również na otwartej przestrzeni. Połączenie z telefonem najprościej wykonać przez Bluetooth.
Można skorzystać również z wbudowanego czytnika kart MicroSD, obsługuje karty do 32 GB pojemności, co pozwala na wrzucenie zapasu muzyki na niejeden plenerowy piknik. Między utworami przeskakujemy przy pomocy guzików na obudowie. 
Jako ciekawostkę można potraktować trochę ukrytą funkcję - BT-200 posiada funkcję odbioru radia FM, o czym producent nie wspomniał na opakowaniu. Wystarczy podłączyć dołączony kabel 3,5 mm do głośnika, posłuży jako antena. Wciskamy na pilocie trzykrotnie guzik MODE. Czego więcej chcieć do szczęścia na świeżym powietrzu.

 

Czas pracy na wbudowanej baterii producent przewidział na 240 godzin w stanie czuwania i 2,5 godziny przy intensywnym użytkowaniu. Z moich doświadczeń, gdy nie używa się maksymalnej głośności, która w większości przypadków jest i tak zbyt duża, głośnik działa nawet 10-12 godzin. Co wystarczy na weekendową posiadówkę z muzyką, w oddali od źródeł zasilania. Ponowne ładowanie to kwestia około 2,5 godziny, co jest zgodne z opisem producenta.

Pilot i głos z wnętrza

W zestawie znalazł się pilot - mały i poręczny. Podobne konstrukcje często używane są w tanich produktach z Chin. Klawisze są dobrze opisane i przyjemne w dotyku. Pilot reguje prawidłowo, ale należy celować wprost w głośnik, działa on bowiem na podczerwień. Posiada więcej guzików niż znajduje się na samej obudowie, więc znacząco usprawnia kontrolowanie wszystkich funkcji soundbaru.

Skąd ten głos? Ano głośnik do Nas mówi. Jak już pisałem wcześniej, na panelu przednim znalazła się jedynie dioda, brak jakiegokolwiek innego wyświetlacza. Soundbar, więc wyposażono w system prostych zwrotów w języku angielskim, które wydobywają się z głośników. Komunikaty są wyraźne, ale słychać, że nagrywane były z udziałem mieszkańca Chin, który ma wyraźny akcent. Głos słychać przy próbie parowania czy zmiany trybu pracy. Funkcja przydatna i znam ją chociażby z moich słuchawek Bluedio Turbine T4. Tutaj po pewnym czasie może trochę przeszkadzać, ale znacznie ułatwia pierwsze kontakty z urządzeniem.


Podsumowanie

Soundbar Alfawise BT-200 to wszechstronne urządzenie, które sposobem wykonania i jakością dźwięku potrafi zachwycić w swojej konkurencji cenowej. Obecnie ciężko znaleźć cokolwiek dorównującego możliwościami. Wiele osób obawia się zakupu z Chin, głównie ze względu na długi czas i zniszczenie paczki po drodze. Do mnie głośnik dotarł w 10 dni, w stanie nienaruszonym, choć samo pudełko było delikatnie zagięte.

Czarne, błyszczące urządzenie wygląda dobrze pod telewizorem i zajmuje mniej miejsca niż większość soundbarów. Nie można jednak traktować BT-200 jako pełnoprawnego kina domowego, głównie ze względu na zbyt małą moc basów, ale większość telewizorów będzie brzmiało nad wyraz słabo, gdy ten soundbar zagości w naszym salonie.

Główna jego zaleta, to mobilność. W każdej chwili możemy odpiąć go od TV i na chwilę przenieść do innego pokoju, aby posłuchać muzyki z telefonu czy wbudowanego radia - wszystko bez potrzeby podłączania źródła zasilania. Sprawdzi się również w plenerze. Jeżeli nie lubimy słuchawek i dysponujemy małym budżetem, to Alfawise BT-200 jest strzałem w dziesiątkę.

Wady:
- brak cyfrowego wejścia audio,
- opóźnienie dźwięku przez Bluetooth, około 300 milisekund,
- błyszcząca część plastiku zbiera odciski palców (zwłaszcza przy używaniu jako głośnik przenośny),
- brak ładowarki/zasilacza w zestawie (można użyć ładowarki od telefonu czy portu USB w TV),
- dość słaby bass,
- częste komunikaty głosowe w języku angielskim.

Zalety:
- cena, najtańszy soundbar w swojej klasie,
- dobra jakość dźwięku przy każdej głośności,
- dołączony pilot,
- bluetooth,
- wbudowana bateria,
- czytnik kart Micro SD,
- wbudowany odbiornik radia FM,
- uniwersalność konstrukcji.


Alternatywa

Przedstawiam kilka propozycji alternatywnych soundbarów, zarówno z chińskiego sklepu, jak i bezpośrednio z Polski.

Shunpad S-R100 - około 260 zł, z Chin, sklep Gearbest
Mało znana chińska marka, której sprzęt zachęca ceną i możliwościami. Szeroko rozmieszczone 4 głośniki po 10 W oraz dwie pasywne membrany.
Wśród złączy znajduje się wejście optyczne dźwięku. Odtwarzanie możliwe również z napędów USB i bezprzewodowo przez Bluetooth.
Głośnik posiada wyświetlacz, obsługiwany może być za pomocą guzików na panelu przednim lub poprzez dołączony pilot. Można go postawić lub zawiesić na ścianie.

Xiaomi 33 inch TV Soundbar - około 300 zł, z Chin, sklep Gearbest
Znany początkowo z produkcji smartfonów, Xiaomi, obecnie ceniony jest za jakość produktów, które biją cenowo konkurencję. Posiada 8 głośników, w tym 4 aktywne.
Uwagę przyciąga wygląd samego głośnika. Posiada złącze cyfrowe SPDIF oraz obsługuje Bluetooth. Może być zawieszony na ścianie. Główna wada to brak pilota - przyciski kontroli znajdują się na górze soundbaru.

Trust Lino Wireless Soundbar Speaker z bluetooth - cena 169 zł, z Polski, sklep X-Kom
Dość tani, tylko 2 głośniki, ale o mocy 10 W każdy. Posiada czytnik kart MicroSD, Bluetooth i wbudowany akumulator, więc również może służyć nam poza domem jako przenośny odtwarzacz muzyki.
Brakuje mu pilota, ale za to głośnik posiada wygodne pokrętło na boku.

Sharp HT-SBW110 - cena z wysyłką 449 zł, z Polski, sklep X-Kom
Jeżeli zależy nam mocniejszym basie, to jedna z najtańszych propozycji z dodatkowym subwooferem. Zestaw 2.1 o łącznej mocy 180W. Wyposażony w wejścia HDMI, AUX i optyczne.
Posiada również obsługę Bluetooth, ale ze względu na budowę posłuży ono jedynie w domu. W zestawie pilot i elementy pozwalające zamontować sam soundbar na ścianie.

Dostępność

Soundbar można kupić w cenie około 165 zł, w sklepie internetowym Gearbest.com
Dostawa pocztą rejestrowaną jest bezpłatna i trwa około 10-15 dni roboczych.

Dostępność Alfawise BT-200 jest obecnie losowa. Jeżeli komuś zależy na tym sprzęcie, to w tej cenie około 170 zł znaleźć można bardzo zbliżoną konstrukcję. Pod nazwą Shunpad Portable Wireless Bluetooth Soundbar kryją się te same głośniki, ale brandowane naklejką Shunpad. Główna różnica to złącza - Shunpad posiada port USB 2.0, zamiast analogowych stereo chinch.

Głośnik występuje również pod nazwą Alfawise BS-28B i dostępny jest zwykle za mniej niż 145 zł.



 

Rabat dla użytkowników Mods-KODI

Alfawise

Sklep Gearbest.com przygotował promocję dla użytkowników portalu Mods-KODI. Każdy kto zechce zakupić soundbar Alfawise BT-200 i poda kod rabatowy zapłaci za urządzenie tylko 145 zł.

Aby otrzymać zniżkę przy składaniu zamówienia w polu Kupon rabatowy należy wpisać kod:

AlfawiseBT2001

Promocja jest ograniczona czasowo do 31 października 2018 roku.

 

 

 


Alfawise na Gearbest.com

Podziel się tym artykułem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Brak oceny]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
Średnie Średnie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]
Logowanie
Zamknij
Logowanie
Nazwa użytkownika
Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Kliknij tutaj żeby się zarejestrować.

Zapomniałeś hasła?
Kliknij tutaj żeby otrzymać nowe.
Aktualne projekty
mTVGuide
Ukończone: 100%

Aktualizacja: 15.07.2022
Szukaj
Ostatnie artykuły
  Instrukcja obsługi
  A95X F3 Air II - rec...
  A95X F3 Air II - rec...
  Pojedynek najmocniej...
  Hakii Action - słuc...
  Tronsmart Element Me...
  Havit D006 Computer ...
  Tronsmart Element T2...
  Hakii Travel - głos...
  Hakii Mars - poręcz...
Statystyki
Online

Gości: 3
Użytkowników: 0
Statystyki rejestracji

Dzisiaj: 0
Wczoraj: 1
W tym tygodniu: 1
W poprzednim tygodniu: 1
W tym miesiącu: 7
W poprzednim miesiącu: 19
W tym roku: 63

Zarejestrowanych: 30902

Najnowszy: karolisia27