MeLE F10 Deluxe - uniwersalny kontroler Air-Mouse

MeLE F10 Deluxe - VenSys.pl - Mods-KODI.plPo opisie kilku urządzeń Android-Box warto zrobić test kontrolera typu Air-Mouse, bez którego pełne wykorzystanie możliwości naszego pudełka nie jest możliwe. W tej recenzji opiszę urządzenie, które łączy fukcję wielu kontrolerów: myszki, klawiatury, pada i pilota.

Czy warto zaopatrzyć się w MeLE F10 Deluxe, dowiecie się w tym teście.

 

Specyfikacja MeLE F10 Deluxe

Dane producenta:

 • transmisja radiowa 2,4 Ghz (poprzez dołączony adapter USB),
 • dystans maksymalny transmisji radiowej: 30 m, podczerwieni: 10 m, 
 • pracuje z systemami operacyjnymi: Windows, Linux, Mac OS, Android, 
 • tryb Air-Mouse – symulacja myszy, 
 • pełna klawiatura QWERTY, 
 • wbudowany żyroskop (tryb gier), 
 • pilota podczerwieni z funkcją uczenia się, 
 • wbudowany litowy akumulator 3,7 V, 500 mAh, 
 • czas czuwania: do 200 dni,
 • auto-usypianie: po 2 minutach,
 • waga 160 gram,
 • wymiary: 16,3 x 4,5 x 1,5 cm,
 • wytrzymałość klawiszy: do 100 000 naciśnięć.

 

Zawartość opakowania

Urządzenie dostarczane jest w niewielkim kartonowym opakowaniu koloru czarnego. Większość opakowania jest matowa, ale około 1/3 lewej strony wykończona jest błyszczącym lakierem. Rozmiarem opakowanie jest niewiele większe od dwukrotności wymiaru samego pilota.

Na górze i dole pudełka znajdują się fotografie obu stron pilota oraz opis funkcji jaki posiada urządzenie. Na jednym z dłuższych boków umieszczono ikono-grafiki z funkcjami oraz obsługiwanymi systemami. Na pudełku można również znaleźć informacje o producencie i adres strony internetowej.


Po otwarciu górnej części widzimy pilot MeLE F10 Deluxe zabezpieczony zgrzewana folią. Pod nim na kartonowej przegródce, umieszczono specyfikację urządzenia. Po odsłonięciu tej części mamy dostęp do reszty zestawu (kabel, adapter, instrukcja).
1. Pilot MeLE F10 Deluxe.
2.
Adapter USB.
3
. Kabel USB/Micro USB długości 0,5 m (do ładowania).
4
. Instrukcja w języku angielskim.

Wygląd i funkcje

Pilot wykonany jest z błyszczącego plastiku w kolorze czarnym. Kontroler jest dwustronny – górna część posiada podstawowe klawisze obsługi, dolna zaś praktycznie pełnoprawną klawiaturę QWERTY.

Górna część pozwala na sterowanie urządzeniem, do którego podłączono adapter USB lub dwoma innymi poprzez podczerwień. Między funkcjami przełącza się naciskając jeden z 4 dolnych przycisków. Znajduje się tu również włącznik funkcji myszki (Air-Mouse) – symbol myszki nad krzyżakiem po lewej.

Dolna część również pozwala włączyć sterowanie myszką oraz Tryb Gry (żyroskop). Zawiera ona głównie klawisze do wprowadzania liter i znaków dodatkowych (po trzymaniu klawisza Fn). Umieszczono tutaj również strzałki.

Na lewym boku umieszczono diodę, która informuje o wciśnięciu klawisza (krótki mignięcie), aktywnym trybie programowania pilota (świecenie przez kilka sekund i migotanie) oraz rozładowaniu baterii (migotanie). Po tej stronie umieszczono także schowany przycisk resetujący ustawienia urządzenia. Z prawej mamy naklejkę z numerem seryjnym, nazwą urządzenia i ikonkami funkcji.

Przednia część rzecz jasna to dioda podczerwieni za "szybką" – jak w zwykłym pilocie.
Od spodniej strony tego modelu znajdziemy port Micro USB do ładowania urządzenia.


Pilot posiada identyczną obudowę jak inne modele MeLE F10, dlatego mimo, że znajdują się tu chociażby niewielkie otwory na głośnik i mikrofon, nie należy szukać tutaj tych funkcji. Zarezerwowane są one tylko dla MeLE F10 Pro.

Kontroler jest bardzo lekki i mały, ale niezwykle dobrze leży w dłoni. Wciskanie klawiszy przychodzi bez trudu – guziki na górze są troszkę twardsze przy naciskaniu, zaś dolna klawiatura jest dość miękka. Obsługa pilota odbywa się jedną ręką, przy czym nie zachodzi potrzeba zmiany pozycji uchwycenia go. Na klawiaturze dolnej można bez problemu wprowadzać nawet dłuższe teksty lub nawet sterować w menu aplikacji przy użyciu wkomponowanych strzałek.

 

Myszka – Air-Mouse

Funkcja niemal niezbędna do pełnej obsługi urządzeń typu Android-Box, ale również przydatna przy korzystaniu z Kodi np. w systemie Windows. Aktywowana po wciśnięciu symbolu myszki na pilocie (w górnej lub dolnej części). Wyłącza się automatycznie po 2 minutach, ale można to też zrobić ręcznie – najprościej naciskając My Box lub przechodząc w tryb jednego z pilotów (STB, TV).

W porównaniu do innego urządzenia tego typu (Measy RC16 Bluetooth), mogę stwierdzić, że dokładność i płynność obsługi kursora za pomocą MeLE F10 Deluxe jest na wysokim poziomie. Śmiało można poruszać się w systemie Android, ale również całkiem komfortowo zasiąść na kanapie i zagrać w chociażby Fruit Ninja.

Pilot jest bardzo lekki, więc obsługa poprzez poruszanie samym nadgarstkiem nie jest męcząca.


Klawiatura

Miękki skok gumowych klawiszy i pełna klawiatura ułatwiają, np wyszukiwanie filmów w Kodi czy wprowadzanie adresów stron internetowych. Niestety brakuje tu klawisza ALT, przez co polskich znaków nie uda się uzyskać. Kilka dodatkowych przycisków funkcyjnych również przydaje się podczas codziennej obsługi naszych multimedialnych urządzeń.


Tryb uczenia pilota – A.I. remote

Funkcja wyróżniająca ten kontroler spośród wielu to możliwość "kopiowania" innych pilotów podczerwieni. Już podczas testów VenBOX ITV-MXQ miałem sposobność z podobną możliwością pilota, który dołączono do zestawu. Wtedy były to tylko 4 dodatkowe klawisze, ale użyteczność tej funkcji znalazłem od razu.

W przypadku MeLE F10 Deluxe możemy nauczyć obsługi 2 innych pilotów (teoretycznie, w praktyce pilotów może być więcej – każdy klawisz może mieć funkcję z innego pilota). Za pośrednictwem klawiszy STB i TV przechodzimy do jednej z dwóch grup przypisanych pilotów. Każda z nich pozwala zaprogramować 16 klawiszy. Dodatkowo dla My Box można ustawić klawisz wyłączania (A.I. Power).

Programowanie jest proste – potrzebujemy jedynie pilota, który będzie "dawcą" funkcji. Aby aktywować tryb programowania przytrzymujemy klawisz STB lub TV na około 3 sekundy – dioda będzie migać wolno podczas w ciągu całej procedury. Ustawiamy na przeciw siebie MeLE F10 Deluxe i naszego pilota w odstępie około 2-3 cm. Na MeLE naciskamy klawisz np. Vol- (dioda zacznie migać szybko), po tym od razu na drugim pilocie wciskamy bliźniaczy klawisz (też Vol-; dioda zaświeci się i zacznie znów wolno mrugać). Tak samo postępujemy z pozostałymi klawiszami, a kiedy chcamy zakończyć programowanie naciskamy ponownie klawisz grupy, którą programowaliśmy (STB lub TV).

Od teraz MeLE po włączeniu trybu STB lub TV będzie pełnić identyczną funkcję, jak dowolny inny pilot. W moim przypadku grupa TV posiada funkcje pilota telewizora Samsung (bardzo duży i niewygodny pilot), zaś pod STB przypisałem obsługę zestawu głośników Logitech – taki zestaw pozwala mi na operowanie najważniejszymi funkcjami mojego małego centrum multimedialnego wyłącznie przy użyciu kontrolera MeLE F10 Deluxe.

Zasięg pilota podczerwieni jest zadowalający – kierowany na wprost sterowanych urządzeń, pozwala mi na obsługę tych urządzeń w obrębie całej długości pomieszczenia.


Granie

Kontroler wyposażony jest w możliwość sterowanie grami za pomocą wychyleń na boki – funkcja żyroskopu. Tryb ten aktywuje się naciskając klawisz z symbolem pada na górnej lub dolnej stronie MeLE. Niestety nie jest w stanie sprawdzić działania tej opcji, ponieważ tryb gry zarezerwowany jest tylko dla urządzeń producenta.


Działanie na Android-Box'ie

To do czego został głównie stworzony ten pilot to właśnie obsługa urządzeń minipc opartych o system Android. Aby urządzenie zadziałało wystarczy podłączyć mały adapter do standardowego portu USB w box'ie i to wszystko. Android automatycznie wykrywa pilota i przy pomocy klawiszy na górze urządzenia możemy poruszać się po interfejsie czy chociażby zmieniać głośność. Po obróceniu pilota, mamy dostęp do klawiatury, z której pomocą wprowadzimy dane w dowolne pole tekstowe.

W każdej chwili możemy także aktywować tryb myszki – na ekranie ukazuje się strzałka i obsługa Android-Box'a zaczyna przypominać operowanie każdym innym komputerem.

Przetestowałem 3 urządzenia Android-Box w obsłudze za pomocą MeLE F10 Deluxe i żadne z nich nie miało problemów we współpracy z pilotem. Producent deklaruje zasięg transmisji radiowej między pilotem a adapterem do 30 metrów. Przy moich testach, byłem w stanie operować pilotem, bez żadnych problemów w obrębie całego piętra domu jednorodzinnego, tj. maksymalana wymagana w moim przypadku odległość wynosiła około 15 metrów (w tym dwie murowane ściany).


Współpraca z Windows'em

Producent zamieścił w specyfikacji informacje o wsparciu dla systemów operacyjnych Windows, Linux i Mac OS. Niestety posiadam komputer jedynie z systemem Windows 7 64 bit. W takim przypadku po podłączeniu adaptera USB, urządzenie zostało wykryte bezproblemowo i po automatycznym pobraniu sterowników miałem dostęp do wszystkich funkcji pilota.


A może Smart TV?

Wiele nowoczesnych telewizorów pozwala na podłączenie różnych urządzeń sterujących, które mają pomóc np. podczas przeglądania internetu we wbudowanych przeglądarkach. Po podłączeniu adaptera do portu USB w telewizorze Samsung serii E6xxx i aktywowaniu jednej z funkcji w menu, pojawił się kursor oraz dodatkowy panel informacji o możliwych opcjach poruszania się za pomocą kontrolera. Obsługa tego Smart TV za pomocą MeLE F10 nabiera nowego wymiaru.

Tak jest w przypadku w miarę nowego modelu, a co w przypadku mojego telewizora z przed kilku lat, który powstał gdy idea Smart TV zaczęła raczkować? Mój Samsung B650, który służy mi już ponad 6 lat i działa jak trzeba nie posiada domyślnie możliwości obsługi myszki i klawiatury. Ma jednak dużą zaletę czyli oprogramowanie oparte o system Linux. Dzięki wiedzy osób z projektu SamyGO, z którym jestem związany prawie od początku, możliwe jest uruchomienie dodatkowych funkcji telewizora. Powstało wiele aplikacji na tę platformę, wśród nich również możliwość aktywowania sterowników dla myszki i klawiatury. Po uruchomieniu menu Content Library i odpowiedniej aplikacji zgranej uprzednio na pendrive jestem w stanie posługiwać się dowolną klawiaturą i myszką – MeLE działa jak ich odpowiednik i wykrywane jest poprawnie.

Dzięki temu mogę używać nieoficjalnej przeglądarki NetSurf przy pomocy Air-Mouse czy strzałek kierunkowych, zaś przy pomocy klawiatury wpisywać adres strony internetowej. Sterowanie klawiaturą sprawdza się również w przypadku emulatora konsoli Atari 800 udostępnionego przez SamyGO na mój model telewizora. Uruchomienie River Ride z Atari bezpośrednio na TV i sterowanie grą poprzez MeLE F10 Deluxe jest ciekawym doświadczeniem.

Różnice modeli serii F10

MeLE posiada w swojej ofercie kilka modeli urządzeń typu Air-Mouse. Ich wygląd jest zbliżony, głównie dlatego, że produkowane są na bazie tej samej obudowy. Układ przycisków we wszystkich modelach jest więc taki sam, tylko przypisane są im różne funkcje.

Mamy więc 3 modele w takim samym układzie klawiszy: MeLE F10, MeLE F10 Deluxe, MeLE F10 Pro. Od niedawna w ofercie firmy jest także model MeLE F10 Lite, który posiada trochę inny wygląd.

Główną różnicą między wersją podstawową F10, a modelem Deluxe jest dodanie funkcji pilota podczerwieni z możliwością uczenia (A.I. remote). W modelu Pro zamiast tego, umieszczono natomiast wbudowany głośnik i mikrofon – z wtyczką mini jack do podłączenia słuchawek.

Różnice modeli przedstawione w tabeli:
  MeLE F10 MeLE F10 Pro MeLE F10 Deluxe MeLE F10 Lite
Air-Mouse
Klawiatura
Żyroskop  
Rozmiar adaptera USB średni duży mały mały
Funkcja pilota    
Głośnik, mikrofon      
Zasilanie wbudowany akumulator wbudowany akumulator wbudowany akumulator baterie 2x AAA
Wtyczka ładowania Mini USB Mini USB Micro USB  

 

Podsumowanie

Wielofunkcyjny kontroler MeLE F10 Deluxe jest obecnie jedynym z najlepszych urządzeń łączących "wirtualną myszkę" z fizyczną klawiaturą. Specjalna dla modelu Deluxe opcja dublowania funkcji innych pilotów podczerwieni stanowi dodatkową zaletę.

Dzięki temu, może w większości przypadków, zastąpić inne piloty urządzeń podpiętych do naszego Android-Box. Działa zaraz po wyjęciu z pudełka i podłączeniu adaptera z praktycznie każdym urządzeniem, które pozwala na obsługę myszką lub klawiaturą.

Na chwilę obecną nie spotkałem lepszego urządzenia tego typu i MeLE F10 Deluxe uważam jako kluczowe akcesorium dla każdego posiadacza Android-Box.


 

Porównanie rozmiaru pilotów.
Od lewej: MeLE F10 Deluxe, Measy RC16, pilot TV od Samsung B650.

 

Zalety:

 • mały, lekki i wygodny,
 • wielofunkcyjność – klawiatura/myszka/pilot,
 • działa praktycznie z każdym sprzętem,
 • funkcja nauki klawiszy pilota,
 • malutki adapter/odbiornik USB,
 • wbudowany akumulator,
 • precyzyjny.

Wady:

 • tryb żyroskopu działa jedynie z boxami od MeLE.

 

Gdzie kupić:

Kontroler MeLE F10 Deluxe dostępny jest za 99 zł w sklepie VenSys.pl.

 

 

VenBOX VenSys mods-kodi.pl
Podziękowania dla sklepu VenSys.pl,
za
przekazanie urządzenia na rzecz testów na portalu mods-kodi.pl

 

Linki: 

 

Zapraszam do dyskusji na temat testowanego urządzenia na naszym forum sprzętowym.

 

 

Rabat dla użytkowników Mods-KODI

Kupon rabatowy Mods-KODI

Sklep VenSys.pl przygotował promocję dla użytkowników portalu Mods-KODI.

Aby otrzymać zniżkę w wysokości 5%, przy składaniu zamówienia w polu Kupon rabatowy należy wpisać kod:

Mods-KODI

 

Rabat można wykorzystać dla wszystkich urządzań z działu Android RTV przy pierwszym zakupie w tym sklepie (z wyłączeniem produktów objętych promocją).

Podziel się tym artykułem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
#1 | 88dawid1988 dnia sierpnia 04 2017 14:56:13
Jak wygląda przewijanie strony tym pilotem? Miałem kiedyś tani pilot air maus gdzie były przyciski page Down i Page up. Strasznie nie wygodne bo przezkakiwało za daleko. Jak tutaj jest to rozwiązane?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Zamknij
Logowanie
Nazwa użytkownika
Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Kliknij tutaj żeby się zarejestrować.

Zapomniałeś hasła?
Kliknij tutaj żeby otrzymać nowe.
Aktualne projekty
mTVGuide
Ukończone: 100%

Aktualizacja: 15.07.2022
Szukaj
Ostatnie artykuły
  Instrukcja obsługi
  A95X F3 Air II - rec...
  A95X F3 Air II - rec...
  Pojedynek najmocniej...
  Hakii Action - słuc...
  Tronsmart Element Me...
  Havit D006 Computer ...
  Tronsmart Element T2...
  Hakii Travel - głos...
  Hakii Mars - poręcz...
Statystyki
Online

Gości: 4
Użytkowników: 0
Statystyki rejestracji

Dzisiaj: 0
Wczoraj: 0
W tym tygodniu: 3
W poprzednim tygodniu: 5
W tym miesiącu: 0
W poprzednim miesiącu: 15
W tym roku: 180

Zarejestrowanych: 30779

Najnowszy: svenbergmusic