VenBOX ITV-MXQ

Kolejny test urządzenia typu Android-Box ze średniej półki cenowej. W recenzji przedstawię jak działa i radzi sobię z obsługą multimediów.


Specyfikacja VenBOX ITV-MXQ

Procesor: Amlogic S805 1.5 Ghz Cortex A5 (czterordzeniowy)
Procesor GPU: Mali-450 600 MHz (czterordzeniowy)
Pamięć operacyjna: 1 GB DDR3
Pamięć wewnętrzna: 8 GB eMMC
Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 802.11 b/g/n 2,4 GHz
Wyjście wideo: HDMI 1.4b (wsparcie dla HDMI-CEC)
Wyjście dźwięku: poprzez HDMI, SPDIF Coaxial
Interfejsy zewnętrzne:

złącze Ethernet RJ-45 (10/100 Mbps),
czytnik kart SD/MMC, 4 porty USB 2.0,
port AV, odbiornik (pilot w zestawie)

Zasilanie: DC 5 V, 2 A (zasilacz w zestawie)
System operacyjny: Android 4.4.2

Opakowanie i zawartość zestawu

Otrzymaliśmy pudełko z kartonu w czarnej kolorystyce o kształcie prostopadłościanu i wymierach 28,5 x 15,5 x 6 cm. Na opakowaniu wyróżniają się napisy 4xCPU i 4xGPU, w/g producenta sprzęt dekoduje wideo w formatach H.264 i H.265. Niestety nie umieszczono tu specyfikacji urządzenia.

Pudełko po otwarciu skrywa samo urządzenie w głównej części, pilot we wcięciu oraz resztę zestawu po odsłonięciu katonowych przegródek.


Zestaw zawiera:

1. Urządzenie VenBOX ITV-MXQ

Urządzenie wykonane z plastiku w kształcie kwadratu z mocno zaokrąglonymi rogami o boku 11,8 cm, wysokość z nóżkami to 2,5 cm. Plastik w górnej części jest matowy z błyszczącym wciętym oznaczeniem modelu, boczne ścianki są zaś wykonane z błyszczącego plastiku. Od spodu znajdują się otwory wentylacyjne, zaś w narożnikach przyklejono gumowe nóżki.

             

Z przodu znajduje się odbiornik podczerwieni (dla dołączonego pilota) oraz dioda sygnalizująca pracę urządzenia – jaskrawo niebieska, gdy urządzenie pracuje, zaś świecąca delikatnie na czerwono w przypadku uśpienia urządzania.

Po prawej jest slot na pełnowymiarową kartę SD lub MMC. Po włożeniu karta SD wystaje w ponad połowie swojej długości. Urządzenie posiada 4 duże porty USB (3 z prawej i jeden z tyłu) - port numer 4 to USB OTG. Z tyłu znajdują się także inne gniazda: SPDIF (cyfrowe w formie jack coaxial), AV, HDMI, Ethernet RJ45 i zasilania. Malutki przycisk RESET ukryty został wewnątrz gniazda AV.

Producent nie przewidział możliwości zawieszenia urządzenia w pionie.2. Pilot dedykowany

Pilot jest bardzo lekki i zasialny z 2 baterii AAA (brak w pudełku). W przedniej części jest cieńszy, a u dołu grubszy – dzięki temu może być ustawiony w pionie. Ma wymiar około 14 x 4,4 cm oraz w grubość 1,7 cm (u dołu). Wykonany jest z lekko matowego plastiku, na którym nie zostają ślady po dotknięciu. Na górze znajduje się mała dioda sygnalizująca głównie wciśniecie klawisza.

Pilot oprócz standardowych przycisków do podstawowej obsługi Android-Box'a, posiada również przyciski oznaczone jako TV CONTROL. Można "nauczyć" pilot do 4 funkcji z innego pilota podczerwieni, np. od telewizora. Aby to zrobić przyciskamy klawisz SET na 3 sekundy i po zaświeceniu się jaskrawej diody na pilocie od MXQ mamy aktywny tryb nauki. Następnie ustawiamy w odległości około 2-3 cm ustawiamy na przeciw siebie z pilotem, którego funkcje ma zapamiętać pilot MXQ. Wciskamy na pilocie MXQ klawisz (np. VOL-) i zaraz po tym odpowiedni mu przycisk na pilocie TV – dioda powinna mignąć kilkukrotnie. Proces powtarzamy dla wszystkich 4 przycisków (TV IN, VOL-, VOL+, Power) i zatwierdzamy naciskając krótko SET.

Trzeba przyznać, że te funkcja ułatwia obsługę urządzenia podłączonego do TV, ale również pozostawia niedosyt, że programowalnych przycisków mogło być o kilka więcej.

Pilot nie sprawiał problemów z działaniem w obrębie pomieszczenia, kierując go mniej więcej na wprost urządzenia. Klawisze mają wyczuwalny skok i wydają charakterystyczny klik przy naciśnięciu.

3. Kabel HDMI

4. Zasilacz zewnętrzny

5. Instrukcje w języku angielskim

 

Uruchomienie i system Android

Urządzenie nie posiada fizycznego przycisku włączania – uruchamia się automatycznie po podpięciu źródła zasilania. Sam start urządzenia trwa około 30 sekund i w czasie ładowania widoczna jest boot-animacja VenBOX.

Z moich obserwacji wynika, że nie można również wyłączyć tego Android-Box'a za pomocą pilota. W systemie nie ma domyślnie aplikacji do zamykania, resetowani sprzętu. MXQ może być jedynie usypiany po naciśnięciu czerwonego przycisku Power na pilocie. Uśpienie i wyjście ze stanu uśpienia trwa około 2-3 sekundy.

Dołączony Launcher systemu składa się kilku dużych kafelków z kategoriami oraz szybkiego dostępu do skrótów w dolnej części. Na górze wyświetlana jest godzina oraz grafiki informujące o połączeniu z siecią WiFi czy podpięte karcie pamięci. Launcher jest kolorowy i pozwala na wygodną obsługę z użyciem pilota dostępnego w zestawie. Dolny pasek z przyciskami do obsługi domyślnie jest ukryty i posiada tylko podstawowe przyciski Androida oraz dodatkowy przycisk wywołujący aplikację menadżera plików.

Producent dołączył też dodatkowy panel ustawień w stylistyce zbliżonej do Launcher'a (aktywowany po kliknięciu na panel ustawień z pulpitu głównego). Pogrupowany w 4 kategorie, posiada podstawowe opcję, których w większości nie można zmieniać poprzez domyślny panel ustawień Androida.

System posiada możliwość aktualizacji poprzez wbudowane OTG, ale przy próbie znalezienia nowszej wersji oprogramowania uzyskałem jedynie komunikat o błędzie serwera. Możliwe, że zostanie to naprawione, ale prawdopodobnie wymagać to będzie ręcznego wgrywania systemu poprzez Recovery.

Trzeba tutaj zauważyć, że zarówno ten Launcher jak i panel ustawień stosowane są bardzo często w tego typu urządzeniach w takiej samej lub delikatnie zmodyfikowanej formie (np. testowany niedawno Minix X6).

Klawiatura ekranowa w systemie została trochę zmieniona, względem standardowej - jest ona niższa. Dzięki temu, przy wprowadzaniu tekstu, większy obszar, np. strony internetowej jest widoczny na ekranie.W systemie umieszczono kilka dodatkowych aplikacji:

- Kodi,
- FileBrowser – najprostszy menadżer plików,
-
Miracastwspółdzielenie obrazu pomiędzy różnymi urządzeniami,
­- AirPlay – współdzielenie obrazu pomiędzy różnymi urządzeniami od Apple,
-
Player MediaCenter – do odbsługi strumieniowanie wideo przez DLNA i AirPlayer,
-
MoviePlayer,
- QQ – komunikator,
- PPPoE – do zarządzanie połączeniem internetowym przez kabel RJ45,
-
Skype,
- Netflix,
- YuTube.

 

Obsługa peryferiów

Urządzenie posiada 4 pełnowymiarowe porty USB, dzięki czemu nie powinna wystąpić konieczność używania dodatkowych rozgałęziaczy HUB. Sprawdziłem większość urządzeń, które mogą się przydać przy pracy z urządzeniem. Poprawnie działały, m.in.:

- myszka i klawiatura na kablach USB,
- różnego rodzaju pamięci USB (pendrive),
- dysk przenośny zasilany bezpośrednio przez kabel USB typu Y (wpięty w dwa porty USB),
- myszka radiowa (z użyciem dedykowanego dla niej adaptera USB),
- urządzenie sterujące typu AirMouse z klawiaturą MeLE F10 (radiowo z adapterem),
- kamera Creative także działa jak należy.

Jako, że urządzenie posiada slot na „dużą” kartę SD użyłem atrapy umożliwiającej podłączenie karty Micro SD. Szybkość działania takiego rozwiązania nie powodowała spadków wydajności systemu.

Urządzenie nie posiada obsługi transmisji bezprzewodowej Bluetooth.

Do sterowania urządzeniem oprócz dołączonego pilota można użyć również, po aktywacji funkcji CEC, pilota telewizora, do którego podpięto kabel HDMI. Może także zastosować aplikację Google Remote na smartfonie z Androidem. Samo zaś Kodi jak na wszystkich systemach można obsługiwać również przez oficjalną aplikację Kore.

 

Wydajność i obsługa kodowania wideo

Do szybkość działania interfejsu i obsługa urządzenia nie mam większych zastrzeżeń. Urządzenie dobrze sprawdza się przy przeglądaniu internetu poprzez wbudowaną przeglądarkę, ale jeszcze lepiej jest przy użyciu UC Browser dostępnej w Sklepie Google Play.


Kodi również radzi sobie bez żadnych przycięć przy odtwarzaniu materiału w rozdzielczości 1920x1080. Menu Kodi działa płynnie nawet podczas gdy wideo uruchomione jest w jego tle. Wtyczka mTV-Guide działa bez problemów, podobnie jak spokrewniona Telewizja Polska od SD-XBMC.


Procesor zastosowany w MXQ jest taki sam jak w testowanym ostatnio Minix X6, więc nie było zaskoczenia, w obsłudze niemal wszystkich popularnych kodeków audio-wideo. Wynik podsumowania testu w AnTuTu Video Tester jest nawet trochę wyższy niż bliźniaczego Minix'a.
Przeprowadziłem również standardowe testy w popularnych benchmarków systemu Android.


 

Podsumowanie

W czasie testów nie odnotowałem problemów z działaniem systemu Android na tym urządzeniu. Interfejs jest prosty w obsłudze i w większości przypadków do operowania urządzeniem wystarczy dołączony do zestawu pilot z częściową możliwością sterownia telewizorem.

Sam sprzęt dobrze radzi sobie z obsługą multimediów i stanowi kompromis w zakresie niewygórowanej ceny do dobrej wydajności. W połączeniu z oprogramowaniem Kodi sprawdza się jako kombajn multimedialny.

 

Zalety:

 • ładna i oszczędna stylistyka urządzenia,

 • spójny i prosty w obsłudze Laucher oraz panel ustawień,
 • ukryta antena Wi-Fi,
 • duża liczba portów USB,
 • cyfrowe wyjście dźwięku,
 • dobra wydajność i stabilność systemu,
 • wsparcie dla dużej ilości formatów wideo,
 • sprzętowe dekodowanie najnowszych wideo oraz audio formatów H.265 HEVC, H.264 MVC, MPEG­4 z rozdzielnosciu do Full HD 1080P@60fps,
 • preinstalowany i dostosowany Kodi (XBMC),
 • możliwa obsługa pilotem telewizora (przez HDMI-CEC),
 • dołączony pilot z funkcją programowania kilku przycisków.

Wady:

 • slot na pełnowymiarową kartę SD,

 • brak aktulizacji OTA,
 • brak otworów umożliwiających powieszenie urządzanie,
 • do pełen obsługi niezbędna jest myszka lub kontroler typu Air-Mouse z klawiaturą.

Gdzie kupić?

Urządzenie VenBOX ITV-MXQ można zakupić za 299 zł w sklepie VenSys.pl.
Cena aktualna w dniu zamieszczenia recenzji.

 

VenBOX VenSys mods-kodi.pl
Podziękowania dla sklepu VenSys.pl, właściciela i dystrybutora marki VenBOX,
za
udostępnienie urządzenia na rzecz testów na portalu mods-kodi.pl

 

Zapraszam do dyskusji na temat testowanego urządzenia na naszym forum sprzętowym.

 

Rabat dla użytkowników Mods-KODI

Rabat

Sklep VenSys.pl przygotował promocję dla użytkowników portalu Mods-KODI.

Aby otrzymać zniżkę w wysokości 5%, przy składaniu zamówienia w polu Kupon rabatowy należy wpisać kod:

Mods-KODI

 

Rabat można wykorzystać dla wszystkich urządzań z działu Android RTV przy pierwszym zakupie w tym sklepie (z wyłączeniem produktów objętych promocją).

­ AirPlay
Podziel się tym artykułem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
#1 | sneth dnia kwietnia 10 2016 14:36:57
Ja z kolei nie mogę ustawić godziny tzn zaznaczam żeby godzina była podawana przez siec ,potem to odznaczam i ciągle to samo czyli po wylaczeniu pilotem godzina jest całkiem inna niz powinna byc i musze znowu ustawiac recznie.najczesciej jest opóźnienie
#2 | karkow dnia lutego 19 2016 23:31:02
Mojo. Nigdy takiego komunikatu nie miałem w żadnej aplikacji.
#3 | mojo dnia lutego 16 2016 15:43:20
dodam jeszcze jedną wadę -ale to chyba cecha wspólna wszystkich TV BOX z Androidem:
-gdy uruchamiamy jakiś program np: kodi w trybie pełnoekranowym pojawia się komunikat systemowy:
aby zamknąć tryb pełnoekranowy przesuń palcem ekran z góry na dół wraz z ikonką OK - tyle że nie da się jej kliknąć z klasycznego pilota konieczna jest podłączona mysz (ew. pilot z air mouse)
potrafi to doprowadzić do szału...
#4 | shanti77 dnia sierpnia 19 2015 09:02:40
Na aliexpress kosztuje 150zł
#5 | daniel dnia maja 02 2015 12:42:50
OpenELEC - @kszaq dodal wsparcie dla HD18Q(mxq):
http://freaktab.c...8b-and-mxq
Testowa wersja:
https://github.co...ag/5.0.8p7
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 50% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 50% [1 głos]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
Średnie Średnie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]
Logowanie
Zamknij
Logowanie
Nazwa użytkownika
Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Kliknij tutaj żeby się zarejestrować.

Zapomniałeś hasła?
Kliknij tutaj żeby otrzymać nowe.
Aktualne projekty
mTVGuide
Ukończone: 100%

Aktualizacja: 15.07.2022
Szukaj
Ostatnie artykuły
  Instrukcja obsługi
  A95X F3 Air II - rec...
  A95X F3 Air II - rec...
  Pojedynek najmocniej...
  Hakii Action - słuc...
  Tronsmart Element Me...
  Havit D006 Computer ...
  Tronsmart Element T2...
  Hakii Travel - głos...
  Hakii Mars - poręcz...
Statystyki
Online

Gości: 4
Użytkowników: 0
Statystyki rejestracji

Dzisiaj: 0
Wczoraj: 0
W tym tygodniu: 3
W poprzednim tygodniu: 5
W tym miesiącu: 0
W poprzednim miesiącu: 15
W tym roku: 180

Zarejestrowanych: 30779

Najnowszy: svenbergmusic