MeLE PCG03 MiniPC

Nasz dział z testami sprzętu widział już kilka urządzeń Mini PC, ale ich głównym systemem był Android. W przypadku zastosowań multimedialnych czy sporadycznego przeglądania internetu, ten system może wystarczyć zwykłemu użytkownikowi. Jednak należy wrócić do korzeni, gdy popularna była idea umieszczania dość wydajnych podzespołów w mniejszych obudowach. Takie Mini PC nazywano HTPC (Home theater personal computer) i posiadały zwykle zainstalowany system Windows z rozszerzeniem Media Center lub okrojone dystrybucje Linux'a oparte najczęściej na programie XBMC (Kodi). Zastosowanie w takim małym komputerze systemu Windows czy Linux pozwalało używać go również do innych celów, np. edycji dokumentów czy nawet pisania aplikacji. Wiele osób budowało własne zestawy dobierając komponenty mieszczące się w zgrabnej obudowie.

Obecnie dzięki ciągle postępującej miniaturyzacji, można dziś zakupić jeszcze mniejsze urządzenia będące esencją HTPC, ale sprawdzające się jako chociażby bardzo energooszczędny komputer biurowy.

Do testów wybrałem produkt cenionej przeze mnie firmy MeLE. Od początku tego roku posiada ona w swojej ofercie modele typu box PCG03, PCG09 oraz od maja dongle PCG01. Testowany model MeLE PCG03 posiada czterordzeniowy procesor Intel Atom i pracuje na legalnej wersji systemu Windows 8.1.Specyfikacja MeLE PCG03

Procesor: Intel Atom Z3735F BayTrail, 1,33~1,83 Ghz x86 (czterordzeniowy)
Proceso GPU: Intel HD Graphic 7. generation
Pamięć operacyjna: 2 GB DDR3L 1,33 Ghz Samsung
Pamięć wewnętrzna: 32 GB eMMC 5.0
Łączność bezprzewodowa: WiFI 802.11 b/g/n;
Bluetooth 4.0
Wyjście wideo: HDMI 1.4;
VGA
Wyjście dźwięku: poprzez HDMI;
analogowe stereo Jack 3,5
Interfejsy zewnętrzne: złącze Ethernet RJ-45 (10/100 Mbps);
czytnik kart SD (obsługa do 512 GB);
3 porty USB 2.0
Zasilanie: DC 12 V, 1,0 A (zasilacz w zestawie)
System operacyjny: Windows 8.1 z Bing NTE, 32 bitowy (aktywowany)
Wymiary: 15 x 12 x 4 cm
Waga: 360 g

 

Opakowanie i zawartość zestawu

Pudełko wykonane z cienkiej tektury falistej prezentuje się dość ładnie. Utrzymane w ciemnej tonacji z wykończeniem w większości matowym, ale częściowo także błyszczące i ozdobione delikatnym złotym przetłoczeniem na nazwie modelu. Na wierzchu mamy zdjęcie tego Mini PC, plakietkę Intel Inside oraz okrągłe piktogramy. Na boku umieszczono specyfikację urządzenia, a na tylnej ściance, zdjęcie tyłu obudowy z opisem złączy.

Mods-KODI - test MeLE PCG03 MiniPC


W pudełku o wymiarach 22,5 x 16,5 x 7 cm po otwarciu widzimy dodatkową osłonę z opisem miejsca na akcesoria. W górnej przegrodzie umieszczono urządzenie główne. Pod nią resztę dodatków – dość skromną.Zestaw zawiera:

1. Urządzenie MeLE PCG03 MiniPC

Obudowa posiada dość ciekawy design. Całość to prostopadłościan z zaokrąglonymi bocznymi krawędziami. Obudowa w większości wykonana jest z matowego plastiku, ale z wyciętym i jakby wtopionym błyszczącym obszarem, który wydaje się być przeźroczysty – choć nie widać przez niego wnętrza urządzenia.

Z przodu mamy jedynie małą diodę, która świeci intensywnie na niebiesko (podczas normalnej pracy) lub czerwono (przy czuwaniu). Lewa strona posiada fizyczny przycisk włączania, wejście na pełnowymiarową kartę SD (chowa się ona całkowicie w szczelinie) oraz jedno z 3 portów USB. Tył wykonany jest z metalu i mieści resztę opisanych portów: zasilania, VGA, HDMI, RJ-45, dwa pełne USB, mini jack na słuchawki lub głośniki. Przewidziano również możliwość zabezpieczenia przed kradzieżą – Kensington Lock. Mamy tu także zamontowaną na stałe antenkę Wi-Fi długości około 11 cm, posiada możliwość pochylania i obracania na boki oraz w górę.


Na prawym boku nie mamy nic, więc istnieje również możliwość ustawienia Mini PC na tej ściance. Dół wykonano z metalu, który stanowi jednocześnie część pasywnego systemu chłodzenia. Przymocowane są od spodu spore, i dobrze spełniające swoją rolę, gumowe nóżki. Producent nakleił tu także oznaczenie modelu. W tej części mamy cztery gwintowane dziurki, które pozwalają na zawieszenie na ścianie czy np. z tyłu telewizora.

Obudowa ozdobiona jest naklejką z hologramem Intel Atom Inside. Całość spasowane jest bardzo dobrze i ładnie prezentuje się pod telewizorem czy monitorem.

 

2. Zasilacz zewnętrzny3. Instrukcja w języku angielskimUruchomienie i konfiguracja wstępna

Pierwsze uruchomienie nie różni się niczym od typowego komputera z czystym systemem Windows 8.1. Po naciśnięciu przycisku zasilania na obudowie, dioda z przodu zaczyna świecić na niebiesko i system startuje z ekranem bootowania sygnowanym logo Intel.

Następnie wita nas kreator konfiguracji systemu. Wybieramy m.in. język (Polski jest oczywiście dostępny), nazwę komputera czy też łączymy się z siecią internet. Niezbędne jest także utworzenie konta użytkownika – pierwotnie posługiwałem się kontem lokalnym, ale później okazuje się, że mimo to lepiej jest wygenerować nowe konto usług Microsoft (dzięki temu mamy dostęp, m.in. do instalacji aplikacji ze Sklepu Windows).


Standardowo sprawdziłem aktualność sterowników i aktualizacji systemu. Sterowniki w nowszych wersjach znalazłem dla karty graficznej, modułu Wi-Fi czy wbudowanego adaptera sieci LAN. W tym przypadku zajeło to kilka minut, ale więcej czasu trwa wgranie wszystkich dostępnych aktualizacji Windows. Jak się okazało konieczne jest pozostawienie komputerka na nocne sesje, aby w kilku podejściach móc działać na najnowszym dostępnym pakiecie aktualizacji.

Zainstalowałem również pakiet podstawowych dla mnie aplikacji (m.in. archiwizer, pakiet biurowy, odtwarzacze i kodeki, przeglądarka z pakietem wtyczek, antywirus). W przypadku systemów Windows 8 oraz 8.1 zawsze używam także programu Classic Shell, który przywraca menu aktywowane po kliknięciu w przycisk z logiem okienek. Proces instalacji można znacząco uprościć korzystając z rozwiązania promowanego przez stronę ninite.com.

Tak jak w każdym komputerze mamy dostęp do ustawień BIOS (wciskanie klawisza DEL tuż po uruchomieniu urządzenia). Nie znalazłem tu jednak niczego, co wymagało by zmiany w opcjach. W BIOS'ie zakodowany został klucz systemu, więc Windows 8.1 jest w pełni aktywowany.


 

Po wstępnej konfiguracji i instalacji podstawowych programów system uruchamia się w około 20 sekund (łącznie z automatycznym logowaniem na konto Microsoft).

Dysk posiada wydzielony obszar na pertycję Recovery, która pozwala na przywrócenie systemu do stanu początkowego w przeciągu kilku minut. System informuje o możliwej bezpłatnej aktualizacji do wersji Windows 10. System aktualizuje się bezproblemowo do Windows 10.

 

Obsługa peryferiów

Dla zasady sprawdziłem działanie akcesoriów komputerowych jakie posiadam i używam na codzień. W tym miejscu zawsze widoczna będzie wyższość Mini PC opartego o pełnoprawny system operacyjny Windows nad każdym innym Android-Box'em. Praktycznie każdy sprzęt podłączany poprzez USB, bluetooth czy WiFi tworzony jest, aby działać na komputerze z Windows'em. Większość z nich nie wymaga ręcznej instalacji sterowników – po prostu podłączasz np. tablet graficzny do MeLE PCG03 i po chwili sam instaluje się w systemie. Wszystko działa jak powinno.

Tak więc, samo PCG03 można traktować jako podstawę platformy, którą można rozbudowywać o inne akcesoria. Do Android-Box'a trudno może być dopasować np. tuner TV DVB-T, a komputer PC łatwo go obsłuży wiele różnych modeli.

Sterowanie za pomocą standardowej myszki i klawiatury niezbędne jest w przypadku, gdy chcemy użyć tego Mini PC do prac typowo biurowych (np. ten tekst został w części zredagowany bezpośrednio na PCG03). Jednak dla zastosowań typowo multimedialnych – platforma Kodi – znakomicie sprawdza się kontroler MeLE F10 Deluxe, który testowałem niedawno. W grach sprawdziłem działanie pada bezprzewodowego do Xbox 360 z użyciem oryginalnego adpatera Microsoft – wykrywany jest prawidłowo.

MeLE PCG03 posiada jedynie dysk typu flash o pojemności 32 GB (z czego 8 GB przeznaczone jest na kopię zapasową systemu), która w zupełności wystarczyła mi na instalacje zestawu programów, które używam na moim „standardowym” komputerze. Dodatkowe miejsce można uzyskać poprzez umieszczenie pełnowymiarowej karty SD czy podłączenie pamięci przenośnych pod USB. Mój dysk przenośny 256 GB zasilany z dwóch portów USB działał prawidłowo. Niestety ten model nie posiada innych portów do podłączenia dysku twardego, które pozwoliłyby na szybszy przesył danych. Producent posiada w swojej ofercie model MeLE PCG09, który posiada kieszeń na dysk HDD/SSD 2,5 cala z interfejsem SATA.

 

Odtwarzanie multimediów

Praktycznie wszystkie filmy jakie posiadam nie sprawiły problemów w odtwarzaniu na tym urządzeniu. Do szybkiego odtwarzanie używam zwykle programu PotPlayer (stworzony i rozwijany przez twórcę KMPlayer) lub zestawu kodeków K-Lite z odtwarzaczem Media Player Classic Home Cinema.

 

Głównym programem multimedialnym jest jednak Kodi, z zestawem wtyczek pozwalających na strumieniowe odtwarzanie telewizji internetowej czy VOD. Praktycznie każda skórka oferuje płynność działania, nawet w przypadku, gdy poruszamy się po menu a w tle widać obraz wideo. 

Dostęp do filmów online można także uzyskać dzięki aplikacja dostępnym w Sklepie systemu Windows 8. Wśród nich jest np. popularna w Polsce ipla od Cyfrowego Polsatu czy Onet VoD.

Urządzenie współpracuje z aplikacjami odtwarzającymi i pozwala na płynne działanie wideo, ale widać zauważalne zwolnienie (bądź gubienie klatek) podczas odtwarzania filmów korzystając z przeglądarki internetowej. Popularny serwis YouTube przy użyciu wtyczki Flash Player w jakości 1080p nie zawsze oferuje płynność wideo, mimo że ten sam plik po ściągnięciu na dysk i odtworzeniu przez, np. Kodi działa bez żadnych zacięć. Poprzez przeglądarkę bezpośrednio dostępne są także serwisy wideo, które korzystają z wtyczki Microsoft Silverlight niedostępnej na inne systemy operacyjne – m.in. TVP VOD i ipla.Gry

Nie ma co oczekiwać dużo po zintegrowanej karcie graficznej Intel HD 7. generacji. W większości przypadków możemy pozwolić sobie na komfortową grę w dwuwymiarowe platformówki. Można znaleźć także kilka pozycji w 3D, które również będą grywalne na tym Mini PC. Sprawdziłem parę darmowych gier dostępnych w serwisie itch.io, który jest idealnym miejscem do znalezienia produkcji typu indie games. Kilka ciekawych gier dostępnych jest także bezpośrednio w sklepie systemu Windows 8.

1. Crossy Roads

Platformówka w uproszczonym 3D, która została przeniesiona z urządzań przenośnych. Prosta w sterowaniu, czy to padem, czy pilotem MeLE F10. Idealna dla dzieci.
Nie sprawia problemów dla urządzenia.

Mods-KODI - test MeLE PCG03 MiniPC

2. Asphalt 8: Airborne

Dość wymagająca graficznie gra wyścigowa w pełnym 3D. Działa na pełnym ekranie, ale występują spadki płynności w przypadku wyścigów z innymi graczami.

3. Nitronic Rush

Futurystyczne wyścigi w 3D, które do pełnej płynności wymagają zmniejszenia rozdzielczości. Wyszło przy tym, że sterownik zintegrowanej grafiki Intel HD nie oferuje skalowania obrazu 3D do pełnego ekranu. Znalazłem jednak możliwość powiększenia ekranu – gra została uruchomiona w trybie okienkowym i następnie zmaksymalizowana (zostają ramki na ekranie, lecz jest to lepsze niż duży czarny obszar wokół obszaru gry).

Procesor powinien poradzić sobie także z emulowaniem klasycznych konsol do gier.

 

Zastosowanie biurowe

Dla mnie głównym zastosowaniem tego Mini PC jest oglądanie multimediów, głównie przy użyciu Kodi. W tym przypadku radzi on sobie bez żadnych zastrzeżeń. Jednak system Windows 8 pozwala na zwiększenie obszaru w jakim możemy wykorzystać ten komputer. Nie jest to prawda maszyna przeznaczona np. do skomplikowanego renderowania obiektów 3D, ale przeglądanie internetu czy obsługa pakietu biurowego nie stanowi żadnego problemu. Zainstalowałem bezpłatny pakiet LibreOffice, który zawiera odpowiedniki programów Word, Excel czy PowerPoint. Edycja dokumentów przy użyciu standardowego systemu Windows i zestawu myszki z klawiaturą jest dla mnie znacznie wygodniejszy, niż w przypadku każdego innego urządzenia z Androidem na pokładzie.

Bezpłatny program do edycji i tworzenia grafiki bitmapowej o nazwie PhotoFiltre, również działa zadowalająco. Sądzę, że inne programy biurowe (np. do fakturowania), nie sprawią problemów na tym urządzeniu, a dzięki temu, że PCG03 jest energooszczędny, może stanowić dobrą alternatywę dla stacjonarnych komputerów w małych firmach.

 

Android?

A co jeżeli przesiedliśmy się z Android-Box na Mini PC z Windows i mamy ulubione aplikacje, które nie mają odpowiednika w nowym systemie?

Od kilku lat trwają pracę nad oprogramowaniem BlueStacks, które umożliwia uruchomienie wirtualnego systemu Android z jego aplikacjami na komputerze PC. Program wciąż jest ulepszany, ale już dziś można sprawdzić jak sobie radzi. Na PCG03 bez większego trudu zainstalowałem w ten sposób aplikację Onet VOD dla Android'a, aby sprawdzić ją w porównaniu wersją dla Windows. Co prawda menu działa zauważalnie wolniej, ale film został odtworzony prawidłowo.

Można też uruchomić, np. gry, ale zwykle wymaga to skonfigurowania w BlueStacks wirtualnych przycisków, dla obsługi przy użyciu obszaru ekranu dotykowego.

Istnieje również metoda uruchomienia systemu Android bezpośrednio z karty SD, jako systemu właściwego urządzenia. Dzięki temu, można łatwo zmienić ten Mini PC w Android-Box. Metodę opiszę w najbliższym czasie w osobnym artykule.

Wydajność

Sprzęt w podstawowych zadaniach radzi sobie znacznie lepiej od Android-Box'ów jakie miałem okazję testować. Wielozadaniowość i obsługa kilku aplikacji nie stanowi problemu – przy używaniu kilku kart w przeglądarce, odtwarzaniu muzyki, działającym komunikatorze Skype (dostępny domyślnie z systemem) i aktywnym programie antywirusowym Avast w tle. Głównym powodem do przymulania urządzenia mogą być strony internetowe zawierające wiele elementów w technologii Flash. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać dwóch monitorów jednocześnie – na jednym odtwarzamy wideo a na drugim piszemy i formatujemy dokumenty tekstowe.

Poniżej zrzuty ekranu z kilku popularnych testów dla urządzeń z systemem Windows.

 

Podsumowanie

Wedlug mnie urządzenie MeLE PCG03 śmiało można używać w formie komputera HTPC. W połączeniu z platformą Kodi stanowić może podstawę centrum multimedialnego w każdym salonie.

Dzięki systemowi Windows 8.1, zastosowań dla urządzenia może być znacznie więcej – głównie dzięki wygodnej obsłudze i dużej bazie oprogramowania. Przeglądanie internetu jest znacznie wygodniejsze i nieograniczone, gdy mamy dostęp do wszystkich wtyczek (np. Silverlight).

Jeżeli nie potrzebujemy dużej wydajności systemu, a zależy nam głównie na oglądaniu filmów i telewizji internetowej. a do najnowszych gier mamy inne urządzenia, to z czystym sercem mogę polecić MeLE PCG03. Urządzenie składa się z dwóch głównych modułów (płyty głównej oraz modułu zawierającego procesor Intela wraz z pamięciom) – budowa ta sugeruje, że w przyszłości możliwe będzie zwiększenie mocy sprzętu poprzez łatwą wymianę modułu.Zalety:

 • system Windows 8.1 z pełną aktywacją i wszystkie korzyści z tego płynące (łatwa dostępność sterowników, kodeków, aplikacji itd.),
 • wydajność w obsłudze multimediów,
 • ładna stylistyka i wysoka jakość wykonania obudowy,
 • obsługa dwóch monitorów jednocześnie (wyjście cyfrowy i analogowe),
 • dobry zasięg WiFi,
 • wbudowane bluetooth,
 • energooszczędność i bezgłośność,
 • modularna budowa (procesor Intel na wpinanej płytce),
 • otwory typu VESA umożliwiające zawieszenie urządzenia.

Wady:

 • brak dodatkowych akcesoriów w zestawie,

 • słaby procesor grafiki,
 • brak funkcji CEC-HDMI.

 

Gdzie kupić:

Urządzenia MiniPC MeLE PCG03 (za 699 zł) oraz MeLE PCG09 (za 669 zł) można zakupić w sklepie VenSys.pl.
Ceny aktualne w dniu zamieszczenia recenzji.

 


Podziękowania dla sklepu VenSys.pl,
za
przekazanie urządzenia na rzecz testów na portalu mods-kodi.pl

Linki: 

Podziel się tym artykułem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
#1 | juanito dnia listopada 12 2017 09:03:57
A czy ten mini PC możemy włączać za pomocą pilota ???
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Zamknij
Logowanie
Nazwa użytkownika
Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Kliknij tutaj żeby się zarejestrować.

Zapomniałeś hasła?
Kliknij tutaj żeby otrzymać nowe.
Aktualne projekty
mTVGuide
Ukończone: 100%

Aktualizacja: 15.07.2022
Szukaj
Ostatnie artykuły
  A95X F3 Air II - rec...
  A95X F3 Air II - rec...
  Pojedynek najmocniej...
  Hakii Action - słuc...
  Tronsmart Element Me...
  Havit D006 Computer ...
  Tronsmart Element T2...
  Hakii Travel - głos...
  Hakii Mars - poręcz...
  Savio Platinum TB-P0...
Statystyki
Online

Gości: 3
Użytkowników: 0
Statystyki rejestracji

Dzisiaj: 3
Wczoraj: 2
W tym tygodniu: 3
W poprzednim tygodniu: 7
W tym miesiącu: 17
W poprzednim miesiącu: 4
W tym roku: 138

Zarejestrowanych: 30453

Najnowszy: ejtipi