Minix Neo X6

Minix Neo X6

Dlaczego Smart-BOX a nie Smart TV?

Moja przygoda ze Smart TV rozpoczęła się na przełomie 2009/2010 roku. Wtedy właśnie nabyłem w zasadzie pierwszy z modeli telewizorów Samsunga określanych jako multimedialno-internetowe. Był to model LCD B650 i posiadał możliwość odtwarzanie filmów oraz przeglądania zdjęć, zarówno z urządzeń podłączonych przez USB, ale także w lokalnej sieci poprzez protokół DLNA. Miał także funkcję o nazwie Internet@TV, która była innowacją w tamtym czasie i ewoluowała przez te lata jako jedna z podstawowych części wszystkich obecnych Smart TV. Telewizor ten posiadał kilka prostych „aplikacji”, które pozwalają na sprawdzenie pogody, repertuaru kina czy najnowszych wiadomości. Najważniejszy był jednak dostęp do materiałów wideo z serwisy YouTube.

Praktycznie to wszystko co oficjalnie można było zrobić z tym telewizorem. Co prawda nieoficjalne wsparcie przyszło ze strony projektu SamyGO, który pozwolił na wiele, ale wymaga to trochę więcej wysiłku ze strony użytkownika i do dnia dzisiejszego nie jestem w stanie uruchomić na nim np. odtwarzania materiałów z platformy ipla.

Każdy producent posiada własny system obsługi aplikacji internetowych, który czasem nie zapewnia kompatybilności pomiędzy różnymi modelami. Dlatego wiele serwisów internetowych oferujących np. filmy VOD nie jest dostępne na wielu telewizorach. Platformy sprzętowe telewizorów posiadają również liczne ograniczenia, zaś ich szybkość i obsługa pozostawiają wiele do życzenia.

Z tego powodu popularność zdobywają zewnętrzne urządzenia oparte o system Android lub wyspecjalizowane – jedynie z obsługą oprogramowania Kodi (XBMC).

 

Dziś opiszę urządzenia Android-Box jednego z najbardziej cenionych producentów tego typu sprzętu – Minix Neo X6.

 

Specyfikacja Minix Neo X6

Procesor: Amlogic S805 1.5 Ghz Cortex A5 (czterordzeniowy)
Procesor GPU: Mali-450 MP4 (czterordzeniowy)
Pamięć operacyjna: 1 GB DDR3L
Pamięć wewnętrzna: 8 GB eMMC
Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 802.11n 2,4 GHz 150Mbps, Bluetooth 4.0
Wyjście wideo: HDMI 1.4 (wsparcie dla HDMI-CEC)
Wyjście dźwięku: poprzez HDMI 1.4, wtyczka 3,5 mm stereo jack
Interfejsy zewnętrzne:


złącze Ethernet RJ-45 (10/100 Mbps),
czytnik kart Micro SD, 2 porty USB 2.0,
odbiornik IR (pilot w zestawie)
Zasilanie: DC 5 V, 2 A (zasilacz w zestawie).

Opakowanie i zawartość zestawu

Zestaw został zapakowany w zgrabne tekturowe pudło wykończone lakierem matowym z elementami w lakierze błyszczącym. Wymiary pudła to 16,5 x 21 x 5,5 cm. Na bocznych krawędziach umieszczono ikono-grafiki z najważniejszymi cechami sprzętu. Na spodzie znajduje się opis oraz pełna specyfikacja. Na wierzchu znajduje się m.in. logo producenta, informacja o sprzętowym dekodowaniu nowego kodeka H.265 HEVC oraz naklejka potwierdzająca oryginalność produktu.


 

Po usunięciu górnej części pudełka, w dopasowanym, kartonowym wcięciu, znajduje się urządzenie z anteną. Pod tą częścią umieszczono wszystkie pozostałe elementy.


Zestaw zawiera:

1. Urządzenie Minix Neo X6

Obudowa to czarny plastik o eleganckiej matowej powierzchni, z wciętym napisem na wierzchu. Od spodu mamy czarny, lekko szorstki plastik, z dość dużym błyszczącym symbolem robocika Android, do tego cztery gumowe nóżki, które dość stabilnie utrzymują urządzenie w miejscy. Pudełko to kwadrat z mocno zaokrąglonymi rogami o boku 11,4 cm, wysokość z nóżkami to około 2 cm. Rozmiarem i kształtem do złudzenia przypomina urządzenie Apple TV.

Z lewej strony na stałe umiejscowiona została antena Wi-Fi, o długości trochę ponad 13 cm i odstająca od urządzenia na niecałe 2,5 cm. Antenę można regulować w zakresie 180º (maksymalnie do przodu i tyłu urządzenia i w górę) oraz 90º (w lewo i do góry).

Z przodu znajduje się odbiornik podczerwieni (dla dołączonego pilota) oraz dioda sygnalizująca pracę urządzenia. Z prawej mamy przycisk zasilania, slot na kartę Micro SD oraz 2 porty USB. Z tyłu zaś umiejscowiono gniazdo słuchawkowe (ponoć działa także jako analogowe wyjście wideo), HDMI, RJ45 i port zasilania.

Obudowa nie posiada otworów umożliwiających zawieszenie go, ale niewielka waga sprzętu pozwala na użycie dwustronnej pianki samoprzylepnej, aby schować je np. za telewizorem.



2. Pilot dedykowany

Obły i bardzo lekki, wykonany z czarnego matowego plastiku, z błyszczącymi wtopionymi wstawkami wokół środkowych przycisków. Długość około 13 cm. Posiada 12 podstawowych przycisków. Zasilany jest przez 2 baterie AAA (nie ma ich w zestawie).


3. Kabel USB

Czarny zakończony dwoma męskimi wtykami typu A.

4. Kabel HDMI

Czarny, pozłacane końcówki, oznaczony jako „High Speed with Ethernet”.

5. Zasilacz zewnętrzny

Z wtykiem europejskim, DC 5 V, 2 A, czarny z tłoczonym napisem Minix na wierzchu.

6. Wydruki 

Skrócona instrukcja oraz mała ulotka o innych produktach firmy Minix.

 



 

Pierwsze uruchomienie i aktualizacje systemu

Aby uruchomić urządzenie musimy nacisnąć i chwilę przytrzymać okrągły przycisk na jego prawym boku. Praca sprzętu sygnalizowana jest przez jasną niebieską diodę. Urządzenie działa domyślnie pod kontrolą systemu Android 4.4.2 (KitKat) z luncherem (ekranem startowym) dedykowanym dla urządzeń Minix. Android nie posiada żadnych głębszych modyfikacji interfejsu (znanych chociażby ze smartfonów Samsung czy HTC).


Tak jak zwykle, pracę z nowym urządzeniem rozpoczynam od aktualizacji systemu. Po znalezieniu i podłączeniu do sieci Wi-Fi oraz ręcznym sprawdzeniu dostępnych aktualizacji poprzez wbudowany panel w ustawieniach, otrzymałem komunikat, że system jest aktualny. Po sprawdzeniu informacji na forum producenta okazało się jednak, że jest już kilka nowych wydań oprogramowania dla Minix X6.

Proces aktualizacji z wersji podstawowej (datowanej na 2014.10.23) wymaga dwóch niezależnych etapów.

1. Najnowsza wersja jaką można zainstalować bezpośrednio na urządzeniu to firmware 003 (20141225).

- Pobieramy odpowiednie archiwum zip z linku poniżej i rozpakowujemy te dwa pliki na pendriva (bezpośrednio do katalogu domowego, koniecznie z systemem plików FAT32) - http://www.minixforum.com/threads/x6-003-firmware-20141225.3066
- Podłączamy pendrive do urządzenia i uruchamiamy aplikację UPDATE&BACKUP.
- Wskazujemy plik „X6-OTA-20141225.zip”.
- Naciskamy „Update” i czekamy na zakończenie aktualizacji – około 5 minut.

 

2. Po tej aktualizacji wszystkie nowe wersje oprogramowania dostępne są już bezpośrednio poprzez aplikację FOTA. Wystarczy uruchomić w niej wyszukiwanie aktualizacji. Proces trwa także około 5 minut i na testowanym Minix X6 widnieje już wersja firmware 005 (20150307).


 

Sterowanie urządzeniem

Minix X6 posiada własny pilot IR, który pozwala na podstawowe posługiwanie się urządzeniem, ale wygoda i możliwości tego rozwiązania pozostawia wiele do życzenia – szczególnie w przypadku używania domyślnego launchera systemu Android. Pilot ten dobrze za to sprawdza się w przypadku obsługi aplikacji XBMC/Kodi. Dzięki wbudowanej obsłudze funkcji HDMI-CEC, po aktywacji w opcjach urządzenia można, w zastępstwie, używać pilota telewizora, do którego podłączono Minix X6.

Aby zwiększyć komfort pracy z tym Android-Box'em można podłączyć w zasadzie te same kontrolery co do komputera. Działa myszka i klawiatura podłączone kablem USB, jak i bezprzewodowe odpowiedniki z użyciem adapterów radiowych. Sam na dłuższą metę posługuję się urządzeniem typu Air-Mouse z wbudowaną pełną klawiaturą – model Measy RC16. Jako, że łączę się z Minix'em za pomocą wbudowanego bluetooth, nie muszę zajmować postu USB. Po sparowaniu obu urządzeń wszystko działa bez zakłóceń transmisji (w obrębie pomieszczenia). Klawiatura nie ma znacznych opóźnień, a litery wprowadzane są poprawnie (miałem kiedyś przypadki na innym Android-Box'ie, że litery były powielane, tutaj z tym samym „pilotem” problem ten nie występuje). Zalecam w przypadku używania własnej klawiatury wyłączenie tej ekranowej w ustawieniach Androida.

W ofercie producenta znajdują się różne modele takiego urządzenia. Ciekawy wydaje się Minix Neo A2, który oprócz funkcji myszki i klawiatury, posiada także głośnik i mikrofon – przydatne do użycia np. z komunikatorem Skype.

Do sterowania można także użyć smartfona z aplikacją Google TV Remote. Niestety trzeba ją zainstalować z pliku apk, ponieważ w sklep Google Play blokuję ją dla wszystkich spoza USA.

 

Obsługa peryferiów

Oprócz wspomnianych urządzeń sterujących podłączonych przez USB (adaptery radiowe czy wbudowane Bluetooth), sprawdziłem także działanie innych peryferiów.

Po podłączeniu karty Micro SD firmy Kingston o pojemności 16 GB i klasie szybkości 10, została ona poprawnie wykryta. Dobrze działały też wszystkie pendrivy od pojemności 512 MB do 64 GB włącznie. Również dysk przenośny 320 GB podzielony na 2 partycje i zasilany bezpośrednio z dwóch portów USB Minix'a działał szybko i sprawnie.

Pełnowymiarową kartę SD udało mi się podłączyć poprzez zewnętrzny czytnik kart – wykrywana jest tak samo jak karta z wbudowanego czytnika czy pendrive.

Do sterowania w menu można również użyć pada od Xbox 360. W moim przypadku była to wersja bezprzewodowa z odbiornikiem bezprzewodowym USB dla Windows'a.

Dla osób chcących użyć programu Skype lub innego VoIP przydatna będzie również informacja, że urządzenie wykrywa poprawnie kamerki internetowe – moja od firmy Creative działa dobrze.


Oprogramowanie i działanie urządzenia

Z 8 GB wbudowanej pamięci, dla użytkownika dostępne jest trochę ponad 5 GB.

Jak już wspominałem producent nie ingerował w interfejs systemu. Do wyboru mamy dwa launchery (podstawowy KitKat oraz autorski Minix), dedykowany dodatkowy panel ustawień Minix oraz zmodyfikowaną wersję XBMC (na chwilę obecną jest to wciąż XBMC w wersji Gotham 13.3, ale w planach są wydania Kodi). Launcher producenta wyglądem przypomina styl Metro używany w systemie Windows 8. Sama budowa i wygląd lunchera znana jest mi z innych urządzeń Android-Box – widać, że nie jest to w pełni nowy produkt, a jedynie modyfikacja znanych rozwiązań z logiem Minix. Kafelki w większości pozwalają na grupowanie skrótów do aplikacji (np. w XBMC możemy umieścić inne wersje – oficjalne Kodi dla Androida czy SPMC). U dołu jest miejsce na inne dostępne bezpośrednio skróty. Na górze mamy informacje dotyczącą połączenia Wi-Fi, sieci podłączonej kablem przez RJ-45 oraz bluetooth. Przydatna jest także akcja „All Tasks Killer”, która zakańcza zbędne aplikacje działające w tle. Jeżeli wbudowany launcher nam nie przypadnie do gustu mozemy zainstalować dowolny inny dostępny w Sklepie Play.

Domyślnie ukrywane są paski sterowania urządzeniem (górny statusu i dolny z przyciskami funkcyjnymi). Na zrzutach widoczny jest on ze względu na konieczność użycia przycisku, do ich wykonywania.


Urządzenie uruchamia się w około 45 sekund, zaś gdy jest uśpione, to pulpit zobaczymy w 2-3 sekundy. Jeżeli mamy aktywne CEC (w Minix X6 oraz TV), to w mniej więcej połowie procesu bootowania, TV zostanie włączony i przełączony na odpowiednie źródło HDMI.

W Androidzie oprócz tego domyślnie zainstalowano kilka dodatkowych aplikacji, m.in.:

  • AirDroid (zdalne zarządzanie zawartością urządzenia),
  • AirPin Pro (strumieniowanie filmów i zdjęć z urządzeń z systemem iOS),
  • Miracast (współdzielenie obrazu pomiędzy różnymi urządzeniami),
  • XBMC for Minix.

Osobiście sprawdziłem i polecam kilka niezbędnych aplikacji:




Obsługa urządzenia nie odbiega od posługiwania się telefonem czy tabletem pracującym na systemie Android. Urządzenie dzięki wydajnemu czterordzeniowemu procesorowi, oferuje płynne działanie menu głównego oraz aplikacji. Do obsługi multimediów używałem głównie XBMC w wersji dla Minix'a, która zawiera sprzętowe dekodowanie wideo. Filmy w rozdzielczości full HD (1080p) działają płynnie, bez opóźnień dźwięku i zawieszania systemu. Test odtwarzania materiałów wideo bezpośrednio z sieci internet za pośrednictwem wtyczek, również przebiegł pomyślnie. Wtyczki takie jak SD-XBMC Telewizja Polska, mrKnow czy nasze mTV-Guide cieszą zawartością, nie powodując problemów. Wtyczka mTV-Guide w wersji 5.04 potrzebuje około 15 sekund na wczytanie bazy EPG, zaś jej płynność działania nie odbiega od tego, do czego jestem przyzwyczajony na moim komputerze stacjonarnym.


Root

Osoby bardziej zaznajomione z systemem Android mogą potrzebować pełnego dostępu do oprogramowania urządzenia. Na szczęście zrobienie Root'a na tym Minix'ie jest dość proste.

Niezbędna będzie jedynie paczka utworzona przez użytkownika forum Freektab (Finless), karta pamięci MicroSD, myszka oraz cienki drucik/wykałaczka. Proces wgrywania modyfikacji systemu trwa mnije niż minutę i nie kasuje ustawień użytkownika.

Cały proces opisany został na forum Freektab.

 

Ciekawostka

Dzięki wsparciu społeczności na Minix X6 dostępny jest port oprogramowania OpenElec. Osobiście nie testowałem jeszcze tego rozwiązania, ale jest to dobry znak na przyszłość dla użytkowników tego modelu.

Więcej informacji na oficjalnym forum producenta.

 

Podsumowanie

Minix Neo X6 jest dobrym rozwiązaniem jako element budowy centrum multimedialnego. Płynność działania, połączona z obsługą wielu formatów wideo, pozwala cieszyć się domową kolekcją filmów oraz korzystać z telewizji internetowej i bogatej legalnej bazy VOD.

Ten model stanowi kompromis dla osób potrzebujących dobrej wydajności w niewygórowanej cenie. Jeżeli potrzebujecie czegoś mocniejszego to warto zainteresować się modelami Minix Neo X8 lub Minix Z64A.

 

Zalety:

  • dobra wydajność i stabilność systemu,
  • energooszczędność,
  • wsparcie dla dużej ilości formatów wideo,
  • zmodyfikowany XBMC z dekodowaniem sprzętowym,
  • możliwa obsługa pilotem telewizora (przez HDMI-CEC),
  • fizyczny przycisk włączania/usypiania urządzenia na obudowie,
  • dobry zasięg Wi-Fi.

Wady:

  • brak optycznego wyjścia dźwięku,
  • małe możliwości konfiguracji launchera Minix,
  • brak otworów umożliwiających powieszenie urządzanie,
  • do pełen obsługi niezbędna jest myszka lub kontroler typu Air-Mouse z klawiaturą.

 

Gdzie kupić?

Urządzenie Minix Neo X6 można kupic w sklepie Eco-Gadzet.eu.



Eco-Gadzet.eu 
Podziękowania dla sklepu Eco-Gadzet.eu, polskiego dystrybutora urządzeń firmy Minix,
z
a przekazanie urządzenia na rzecz testów na portalu mods-kodi.pl


Linki:

Forum Minix – minixforum.com/forums
Google TV Remote play.google.com 

 

Zapraszam do dyskusji na temat testowanego urządzenia na naszym forum sprzętowym.

 

Rabat dla użytkowników Mods-KODI

Minix Neo X6

Sklep Eco-Gadzet.eu przygotował promocję dla użytkowników portalu Mods-KODI. Każdy kto zechce zakupić urządzenie Minix Neo X6 i poda kod rabatowy, otrzyma zniżkę w wysokości 10%.

Aby otrzymać zniżkę przy składaniu zamówienia w polu Kupon rabatowy należy wpisać kod:

KODI

 

Promocja jest ograniczona czasowo do dnia 8 maja 2015 r.

Podziel się tym artykułem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
#1 | moras86 dnia maja 19 2015 09:39:23
Aktualizacja oprogramowania dla Minix Neo X6 dostępna poprzez FOTA.

Wersja 006 z 16 maja 2015 r.
Zmiany:
1. Naprawiono drobne błędy z HDMI-CEC; nazwa urządzenia w CEC zmieniona na "X6".
2. Dodana opcja połączenia z PC w ustawieniach deweloperskich.
3. Naprawiono błędy kompatybilności z niektórymi aplikacjami.
4. Naprawiono problem synchronizacji obrazu z dźwiękiem - zwiększono wsparcie dla wzmacniaczy audio.
5. Naprawiono błąd związany z dźwiękiem klawiszy mimo wyciszenia głośności.
6. Naprawiono problem z reakcjami pilota podczerwieni.
7. Usunięto mapowanie klawiszy żółtego i niebieskiego poprzez HDMI-CEC.
8. Dodano profil mapowania klawiszy dla pilota Logitech Harmony.
9. Naprawiono problem z podwójnymi napisami w aplikacji MX Player.
10. Dodano opcję auto-dopasowania częstotliwości odświeżania.

Dostępna bezpośrednio z aplikacji Minix FOTA.

Pełny opis - http://www.minixf...50516.5666
#2 | Dan7804 dnia maja 17 2015 20:00:24
Nowe lepsze niższe ceny na eco-gadzet.pl
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Brak oceny]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
Średnie Średnie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]
Logowanie
Zamknij
Logowanie
Nazwa użytkownika
Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Kliknij tutaj żeby się zarejestrować.

Zapomniałeś hasła?
Kliknij tutaj żeby otrzymać nowe.
Aktualne projekty
mTVGuide
Ukończone: 100%

Aktualizacja: 15.07.2022
Szukaj
Ostatnie artykuły
  Instrukcja obsługi
  A95X F3 Air II - rec...
  A95X F3 Air II - rec...
  Pojedynek najmocniej...
  Hakii Action - słuc...
  Tronsmart Element Me...
  Havit D006 Computer ...
  Tronsmart Element T2...
  Hakii Travel - głos...
  Hakii Mars - poręcz...
Statystyki
Online

Gości: 1
Użytkowników: 0
Statystyki rejestracji

Dzisiaj: 0
Wczoraj: 0
W tym tygodniu: 0
W poprzednim tygodniu: 0
W tym miesiącu: 5
W poprzednim miesiącu: 19
W tym roku: 61

Zarejestrowanych: 30900

Najnowszy: scootdj